Sarkozy bude zřejmě vysvětlovat zatím největší aféru od jeho zvolení

Francií už několik týdnů hýbe aféra Bettencourtová. Jde údajně o nelegální financování politické strany francouzskou miliardářkou. Finanční dary nad zákonem povolený limit měl přebírat pokladník vládního Svazu pro lidové hnutí, nynější ministr práce Eric Woerth. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy by se měl k aféře vyjádřit dnes večer v televizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy | Foto: The Council of the European Union

Elysejský palác tvrdí, že se prezidentovo vystoupení aféry týkat nebude. Média ale soudí, že se tomu může hlava státu jen těžko vyhnout. Francouzský prezident má zkušený tým mediálních poradců a ti mu jistě doporučují obsah a formu, která by odvedla pozornost od podezřeních na nekalé financování prezidentské kampaně.

Situace je komplikovaná a svědectví se různí a dokonce i časem mění. Základní problém je v tom, že Erich Woerth měl dostat od Liliane Bettencourtové sto padesát tisíc eur v hotovosti. Francouzské zákony ale neumožňují jednotlivcům darovat takhle vysokou částku politické straně.

Dá se očekávat, že Nicolas Sarkozy bude dnes kromě jiného zejména vysvětlovat nutnost důchodové reformy, jejíž je právě Eric Woert, dnešní ministr práce, klíčovou postavou.

Jan Pokorný, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme