Sarkozy chce posílit vliv Evropské unie, shoduje se zahraniční tisk

Včerejší zahraničně politický projev francouzského prezidenta Sarkozyho nebo rezignace amerického ministra spravedlnosti Gonzalese - a nakonec jako dezert zmrzlina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Komentátoři zahraničních deníků se nemohli vyhnout včerejšímu projevu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho - každoroční projev k velvyslancům nastiňuje základní linie zahraničně politických cílů Francie. Jak tedy ten letošní vidí zahraniční novináři?

Všechny deníky se shodují na tom, že Sarkozy chce posílit roli Evropské unie a také roli Francie ve společné Evropě - podle některých komentářů chce být Sarkozy mezi státy, kterým se také někdy v unii říká avantgarda.

Deník International Herald Tribune připomíná, že podle telefonického průzkumu souhlasí se Sarkozym přes 70 procent lidí. Sarkozy také podle listu poněkud postrašil diplomaty, když nastínil katastrofický scénář pro Írán: jadernou bombu nebo bombardování," píše dnešní International Herald Tribune.

Podle štrasburského deníku Les Derniéres Nouvelles d'Alsace je Sarkozy přesvědčen o tom, že Evropská unie bude mít více rychlostí: "Země, které jsou nejvíce zapojené do integrace, pak ty, které se integrují méně, a nakonec státy, které si ze společné Evropy vybírají jako z jídelního lístku." Sarkozy také zvedl dřívější francouzské tabu. Řekl, že Evropská bezpečnostní a obranná politika nebude konkurovat severoatlantickému paktu. Zda se mu povede dát Evropě nový impuls, není podle alsaského listu jasné. "Je to ale impuls, který Evropě chybí, a sice dostat Evropu ven z její čistě hospodářské a byrokratické jednosměrky," píše Les Derniéres Nouvelles d'Alsace.

Americký ministr spravedlnosti Alberto Gonzales se vzdal funkce. Dvaapadesátiletý Hispánec přitom patřil k blízkým spolupracovníkům George Bushe ještě v době, kdy Bush působil jako texaský guvernér. Jak jeho působení hodnotí komentátoři?

Severoameričtí komentátoři jsou tradičně k Bushově administrativě kritičtí, a Gonzalesovu rezignaci vítají - připomínají přitom některé jeho kontroverzní kroky.

"Po celých šest let, které strávil ve Washingtonu, dokázal Gonzales interpretovat zákony tak, aby odpovídaly přáním svého šéfa," napsal dnešní Washington Post. "Jeho jméno najdeme na řadě kontroverzních dokumentů - například na dokumentu, který umožnil tvrdé zacházení s americkými vězni, což mělo za následek mučení zadržených ve věznici Abú Ghraib v Iráku."

Newyorské Timesy připomínají hlavní důvod Gonzalesovy rezignace - koncem loňského roku odvolal osm státních zástupců. Podle demokratů chtěl Gonzales do funkcí dosadit "svoje" lidi, tedy republikány. I deník New York Times kvituje Gonzalesovu rezignaci: "Ovšem Kongres by měl pokračovat ve vyšetřování mnoha skandálů, které zůstaly, i když Gonzales odešel," píše deník. Jestli někdy Gonzales hájil zájmy nějakého Američana, byl to jeho šéf George Bush. "Ve skutečnosti právo spíše porušoval," napsal dnešní New York Times.

A nakonec ještě slíbená zmrzlina, bez které si mnoho lidí nedokáže léto představit. Asi těžko si asi při její konzumaci představíme, že ve zmrzlině se - obrazně řečeno - točí na celém světě 59 miliard dolarů.

O zmrzlinové bitvě informuje německý magazín Der Spiegel - je to bitva dvou největších hráčů na trhu - švýcarské firmy Nestlé a britsko-holandské skupiny Unilever. Oba giganty teď expandují do rozvojových regionů v Asii a Latinské Americe. "Ovšem zatímco v Severní Americe jdou na odbyt především nízkokalorické zmrzliny a rodinná balení, v Asii musí být taktika jiná," píše list a pokračuje: "Jen málo domácností tady totiž vlastní chladničku, a tak se firmy zaměřují na pouliční prodej porcí pro jednotlivce. Větší úspěšnost zatím prokazuje Nestlé, která se dokáže přizpůsobit místním podmínkám lépe než konkurence," všímá si německý Spiegel.

David Koubek, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme