Sarkozy chce zdanit příjmy vyhledávačů ve Francii

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy volá po zdanění zdanění příjmů internetových vyhledávačů i ve Francii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy | Foto: The Council of the European Union

Má pocit, že Francii zbytečně utíkají peníze.

Firmy jako Google, Yahoo nebo MSN daní své příjmy v domovských zemích a francouzský prezident soudí, že když tvoří významnou část reklamního trhu v národních státech, měly by firmy platit daně i tam.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměrech francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho zdanit příjmy vyhledávačů ve Francii mluvil zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži Jan Pokorný

Navíc navrhl, aby protimonopolní orgány Francie prozkoumaly, jestli Google nezneužívá své dominantní pozice v internetovém vyhledávání.

Boj o kulturní bohatství

Když před časem vyšlo najevo, že by firma Google chtěla oskenovat miliony světových knih, prezident Sarkozy vyčlenil 750 milionů eur na digitalizaci francouzského kulturního dědictví a uvedl:

"Nevzdáme se našeho dědictví ve prospěch velké společnosti bez ohledu na to, jak je přátelská, velká nebo americká."

Přitom sám Sarkozy je fanouškem moderních technologií. Sám má moderní webové stránky, jeho projev se na přelomu roku vysílal i do mobilních telefonů.

Zákon proti pirátům platí

Už týden ve Francii platí zákon, který pomáhá trestat internetové piráty. Všichni uživatelé jsou ve Francii monitorováni speciálním úřadem.

Kdo bude podezřelý, že porušuje autorská práva, dostane upozornění elektronickou poštou. Když bude nelegálně stahovat data, dostane dopis, a když se nepolepší, čeká ho odpojení od internetu na dva měsíce až rok, pokuta nebo také až dva roky vězení.

Jan Pokorný, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme