Sarkozy jako první zahraniční státník podpořil Japonce návštěvou

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v Tokiu vyjádřil plnou podporu Japonsku postiženému přírodní katastrofou. Šéf elysejského paláce je vůbec prvním představitelem cizího státu, který do Japonska od zemětřesení a následné vlny tsunami přijel. Francouzští experti už také pomáhají při odstraňování následků jaderné havárie ve Fukušimě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naoto Kan a Nicolas Sarkozy | Zdroj: Reuters

Nicolas Sarkozy slíbil Tokiu další pomoc při řešení jaderné krize. V tuto chvíli už v Japonsku působí pět francouzských nukleárních expertů, kteří se zaměřují na problémy s odčerpáváním radioaktivní vody z poškozených reaktorů ve Fukušimě.

Francouzská energetická společnost Areva už také vedle dvou monitorovacích vozidel poskytla Japonsku na deset tisíc speciálních obleků chránících proti radiaci, tři tisíce masek a dvacet tisíc párů rukavic.

Sarkozy pak při setkání s premiérem Naoto Kanem prohlásil, že Francie chce v květnu uspořádat schůzku jaderných bezpečnostních agentur ze zemí G20, aby definovaly mezinárodní standardy jaderné bezpečnosti. Takové normy totiž zatím neexistují.

Předseda japonské vlády za projevené vyjádření solidarity poděkoval a zároveň dodal, že Japonci jsou odhodláni všechny těžkosti překonat.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme