Sarkozy se v prvním kole prezidentských voleb rozhodl oslovit pravicové voliče

Nicolas Sarkozy působí v prezidentské předvolební kampani stále nejistěji a nově sází na populistický tón. Pokud bude znovu zvolen, sám syn přistěhovalce, slibuje snížit příliv imigrantů na polovinu. Imigrační politika byla zatím téměř výsostným teritoriem kandidátky krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy při včerejším televizním vystoupení | Zdroj: Reuters

Nicolas Sarkozy při včerejší debatě v televizi France2 přilákal k obrazovkám přes 5,5 milionu diváků. Podle francouzského tisku by za své ‚teatrální‘ vystoupení zasloužil Oscara.

„Jeho kritici uznávají, že se mu to povedlo, že to bylo dobré televizní vystoupení, zřejmě nejlepší, jaké v poslední době předvedl. Měl také hodně prostoru. Je to formát, kde kandidát s několika novináři a jedním oponentem má k dispozici tři hodiny času,“ říká ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé byl ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek

Nicolas Sarkozy zahrál v diskuzi na populistickou notu, když vyzval k omezení přílivu imigrantů.

"Náš systém integrace funguje čím dál hůř. Na našem území máme moc cizinců a už jim nezvládneme najít ubytování, práci, školu. V průběhu pěti let bychom počet příchozích cizinců měli vydělit dvěma, tedy 180 000 nově příchozích omezit na 100 000 ročně,“ prohlásil Sarkozy.

Podle Macka se v prvním kole rozhodl oslovit voliče pravicové a krajně pravicové: „Pro kandidáta je otázka, zda se bude snažit spíše oslovit střed nebo spíše extrém. Sarkozy se v prvním kole snaží přetáhnout voliče krajní pravice Marine Le Penové."

Lovení ve vodách Marine Le Penové potvrzuje i zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd:

„Mnozí by dali hlas Marine Le Penové, ale nesouhlasí s jejím ekonomickým programem, rozhodně by nechtěli vystoupit z eurozóny. Právě tyto voliče se snaží Sarkozy nalákat tím, že zintenzivnil rétoriku ohledně přistěhovalectví.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O Sarkozyho vystoupení mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Téměř třetina rozhovoru se týkala osobních témat. „Hendikep Sarkozyho není ani tak v oblasti programu nebo výsledků jeho politiky, ale co mu dělá velký problém, je způsob, jakým Francouzi vnímali jeho chování, styl prezidentské volby, míchání soukromého a veřejného života,“ říká Macek.

Klíčovým tématem socialistů je referendum proti Nicolasu Sarkozymu. Socialisté volají po změně a velmi negativně hodnotí Sarkozyho bilanci, jeho styl a osobnost.

Na svého konkurenta Francoise Hollanda, který by v prvním kolem mohl získat kolem 30 %, ztrácí Sarkozy dvě procenta.

„Co existuje současná francouzská ústava od roku 1958, nikdy nikdo v prvním kole nebyl zvolen,“ vysvětluje Macek.

Národní straně chybí podpisy starostů

Marine Le Penové, kandidátce Národní fronty, se stále ještě nepodařilo získat dost podpisů starostů, které jsou k účasti v prvním kole volby potřeba.

To je poměrně typický úkaz u politiků krajních politických stran, které mohou mít vysoké sympatie voličů, ale nedaří se jim volebně.

„Je hodně sympatizantů krajní pravice, kteří chtějí volit Marine Le Penovou. Národní fronta ale v minulosti málokdy zabodovala ve volbách tak, aby získala post starosty,“ vysvětluje Macek a dodává:

„Navrhování na funkci prezidenta je rezervováno lidem, kteří mají nějaký mandát z voleb, tak dochází k tomu, že má problém s podpisy tím spíše, že je třeba zveřejnit, kdo podpis dal. Pro politika, který není členem její strany, není úplně jednoduché vysvětlovat, proč podpořil právě Marine Le Penovou.“

Jan Šmíd, Markéta Bartošová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme