Sarkozy: Umístění protiraketového štítu v Evropě by bezpečnosti kontinentu nic nepřineslo

Situace v Gruzii, celosvětová finanční krize, ale také americké základny v Česku a Polsku. Tato témata dominovala summitu Evropská unie - Rusko ve francouzském letovisku Nice. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na schůzce navrhl, aby se příští rok v létě sešel celoevropský summit, který by se zabýval otázkami bezpečnosti na starém kontinentu. Tuto myšlenku podpořil i ruský prezident Dmitrij Medvěděv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy a Dmitrij Medveděv na summitu v Nice | Zdroj: ČTK

"Ruské prohlášení o možném rozmístění raket v Kaliningradské oblasti Evropskou unii znepokojilo," řekl na summitu v Nice francouzský prezident Sarkozy předsedající tento půlrok Evropské radě svému ruskému protějšku Dmitriji Medvěděvovi.

Sarkozy ale také prohlásil, že umístění součástí amerického protiraketového štítu v Evropě by bezpečnosti kontinentu nic nepřineslo a věci by ještě zkomplikovalo. Podle Medvěděva není hrozba rozmístěním raket v Kaliningradské oblasti jednostranným opatřením.

"Je to reakce na kroky určitých států, které se s nikým neporadily a rozhodly se na vlastním území umístit zařízení americké protiraketové obrany. Pokud ale žijeme v jednom domě, měli bychom spolu o tom mluvit," řekl Medvěděv. Podpořil myšlenku francouzského prezidenta uspořádat v polovině příštího roku summit o panevropské bezpečnosti.

Přímo z Nice odlétají Dmitrij Medvěděv i Nicolas Sarkozy do Washingtonu na zítřejší schůzku 20 největších ekonomik světa.

Pavel Novák, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme