Sarkozy: Umístění protiraketového štítu v Evropě by bezpečnosti kontinentu nic nepřineslo

Situace v Gruzii, celosvětová finanční krize, ale také americké základny v Česku a Polsku. Tato témata dominovala summitu Evropská unie - Rusko ve francouzském letovisku Nice. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na schůzce navrhl, aby se příští rok v létě sešel celoevropský summit, který by se zabýval otázkami bezpečnosti na starém kontinentu. Tuto myšlenku podpořil i ruský prezident Dmitrij Medvěděv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy a Dmitrij Medveděv na summitu v Nice | Foto: ČTK/AP

"Ruské prohlášení o možném rozmístění raket v Kaliningradské oblasti Evropskou unii znepokojilo," řekl na summitu v Nice francouzský prezident Sarkozy předsedající tento půlrok Evropské radě svému ruskému protějšku Dmitriji Medvěděvovi.

Sarkozy ale také prohlásil, že umístění součástí amerického protiraketového štítu v Evropě by bezpečnosti kontinentu nic nepřineslo a věci by ještě zkomplikovalo. Podle Medvěděva není hrozba rozmístěním raket v Kaliningradské oblasti jednostranným opatřením.

"Je to reakce na kroky určitých států, které se s nikým neporadily a rozhodly se na vlastním území umístit zařízení americké protiraketové obrany. Pokud ale žijeme v jednom domě, měli bychom spolu o tom mluvit," řekl Medvěděv. Podpořil myšlenku francouzského prezidenta uspořádat v polovině příštího roku summit o panevropské bezpečnosti.

Přímo z Nice odlétají Dmitrij Medvěděv i Nicolas Sarkozy do Washingtonu na zítřejší schůzku 20 největších ekonomik světa.

Pavel Novák, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme