Sarkozy utratil za kampaň příliš, stát jeho straně neuhradí náklady

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy zřejmě přesáhl limit stanovený francouzskými úřady pro financování prezidentských předvolebních kampaní. Jeho strana kvůli tomu může přijít až o jedenáct milionů eur.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poražený Nicolas Sarkozy

Poražený Nicolas Sarkozy | Foto: Jacques Brinon | Zdroj: ČTK

Vedení Svazu pro lidové hnutí se zatím k obvinění nezávislého úřadu pro financování volebních kampaní oficiálně nevyjádřilo.

Překročení limitu odmítl Sarkozyho pokladník Philippe Briand a šéf strany ean-François Copé je výpočty úřadu velmi překvapen.

Limit pro financování předvolební kampaně je ve Francii nastaven na 22,5 milionu eur. Pokud prezidentský kandidát zůstane pod tuto částkou, stát jeho straně proplatí zhruba jedenáct milionů eur.

Sarkozy ale podle úřadu limit překročil. Do vyúčtování nezahrnul například některé cestovní náklady nebo výdaje na pořádání velkolepého mítinku na pařížském předměstí ve Villepinte.

Francie dosud nezažila, aby kandidátovi, který postoupil do druhého kola prezidentských voleb, nebylo proplaceno vyúčtování za kampaň.

Jan Šmíd, Pavlína Nečásková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme