Sarkozyho poslední nadějí na zvolení je spojenectví s Národní frontou

Už tuto neděli se ve Francii rozhodne o tom, kdo bude novým prezidentem. Současná situace se zdá být pro nynějšího prezidenta Nicolase Sarkozyho téměř beznadějná. Může se přeci jen tento týden stát ještě něco, co změní volební preference a zkomplikuje cestu socialisty Francoise Hollanda do Elysejského paláce?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední nadějí Nicolase Sarkozyho na znovuzvolení je spojenectví s Národní frontou | Zdroj: ČTK

Prezidentu Sarkozymu zbyla poslední možnost, která by mu vrátila šanci na další funkční období v Elysejském paláci, a to spojenectví s extrémně pravicovou Národní frontou. Její šéfka Marine Le Penová už vyhlásila, že pokud Sarkozy podpoří její stranu v červnových parlamentních volbách, nacionalisté naopak nynější hlavu státu podpoří v nedělním druhém kole.

Nabídka Le Penové ale vzbuzuje i v samotné Sarkozyho straně, Svazu pro lidové hnutí, rozpaky; řada pravicových politiků se spojenectví s Národní frontou brání.

„Já bych to přirovnal možná k tomu, kdyby u nás se kdokoliv chtěl podobným způsobem paktovat s komunisty; to je možná taková analogie, která řekněme odpovídá té situaci ve Francii. Ale to je jediná naděje Sarkozyho, protože jeho ztráta na Hollanda je příliš veliká,“ poznamenal spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sitauci před druhým kolem prezidentských voleb ve Francii přiblížil tamní spolupracovník ČRo Jan Šmíd

V týdnu před rozhodujícím druhým kolem voleb politiky ještě čekají prvomájové mítinky, středeční prezidentská debata a Francoise Hollanda ještě velký závěrečný mítink ve čtvrtek v Toulouse. Nepředpokládá se ale, že by tyto akce mohly současný poměr sil výrazně ovlivnit: velkým favoritem je socialista Hollande.

„Letošní volby jsou charakteristické tím, že je to referendum o Sarkozym, a v zemi panuje výrazná protisarkozyovská nálada. Téměř 60 procent voličů je přesvědčeno o tom, že by už neměl být znovu prezidentem, a je ochotno volit kohokoliv, jen ne jeho,“ dodal Šmíd.

Jan Šmíd, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme