Šarm aš-Šajch a Naama Bay se vzpamatovávají z teroristických útoků

Velkou pátrací akci po teroristech z Šarm aš-Šajchu rozjela egyptská policie. Čtyřiadvacet hodin po útoku, který si vyžádal na devět desítek mrtvých, ale nemá žádnou stopu. Vyšetřovatelé zadrželi 70 lidí. V egyptském letovisku Naama Bay v neděli večer demonstrovalo přes tisíc lidí proti terorismu. Právě v tomto středisku na břehu Rudého moře i v nedalekém Šarm aš-Šajchu v sobotu ráno zaútočili islámští teroristé. Místní i turisté protestovali proti zabíjení civilistů, bez ohledu na náboženskou příslušnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie vyšetřuje místo teroristického útoku v Šarm aš-Šajchu | Foto: AFP

Slova z Koránu, v rukou egyptské vlajky a transparenty s hesly "Stop terorismu, přestaňte zabíjet nevinné". Stovky Egypťanů pracujících v Šarm aš-Šajchu i Naama Bay i ti, kteří v těchto oblíbených letoviscích mají obchod, bazar, restauraci nebo kavárnu volali po míru.

Sešli se symbolicky před hotelem Ghazala Gardens, který byl jednou z explozí zdemolován. Lidé, včetně zahraničních turistů, přinášeli květiny a u stěny z plachtoviny oddělující zničený hotel od silnice zapalovali svíčky. Všichni se shodují v jednom, nikdo nechce další sebevražedné útoky.

Staré tržiště v Šarm aš-Šajchu jen několik metrů od kráteru, který zůstal po výbuchu auta naloženého trhavinou bylo po celý den obklopeno lidmi. Turisty i policisty, kteří si fotografovali zničená auta i obchody. Vše okolo bylo zničeno. Někteří majitelé obchodů a restaurací stále jen posedávají před svým zdevastovaným majetkem, jiní alespoň uklízejí střepy. Místo se stalo turistickou atrakcí. Podobné to bylo před luxusním hotelem Ghazala Gardens, který auto naložené trhavinou zdemolovalo. Policisté ho pouze obehnali vysokým plotem s plachtami.

Vyšetřování výbuchů pokračuje. V žádném případě ale ne s takovou pečlivostí, jak tomu bylo při nedávných dvou teroristických útocích v Londýně. Do Šarm aš-Šajchu, kde se život ve většině hotelů vrátil po útocích do normálních kolejí, přilétají i noví turisté. Pochopitelně ke spokojenosti místních hoteliérů. Příjmy z turistického ruchu v Egyptě každoročně dosahují přes 6,6 miliard amerických dolarů.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme