Rusko vyzkoušelo novou mezikontinentální raketu Sarmat, oznámilo ministerstvo

Rusko úspěšně vyzkoušelo novou mezikontinentální raketu Sarmat, uvedlo ve středu ruské ministerstvo obrany. Prezident Vladimir Putin vzápětí prohlásil, že tato jedinečná zbraň přiměje k zamyšlení všechny, kteří se pokoušejí Rusko ohrožovat. Pentagon podle agentury Reuters označil zkoušku ruské rakety za rutinní, nepředstavující ohrožení USA. Rusko o testu předem vyrozumělo Spojené státy.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva (Aktualizováno: 20:32 20. 4. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko úspěšně vyzkoušelo novou mezikontinentální raketu Sarmat, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Fotografie pochází od něj

Rusko úspěšně vyzkoušelo novou mezikontinentální raketu Sarmat, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Fotografie pochází od něj | Foto: Russian Defence Ministry | Zdroj: Reuters

Sarmat patří k nové generaci ruských strategických zbraní, jejichž vývoj ohlásil ruský prezident Vladimir Putin již v předvečer prezidentských voleb v roce 2018. 

„Blahopřeji k úspěšnému vypuštění mezikontinentální balistické rakety Sarmat. Je to velká a významná událost v rozvoji perspektivních zbraňových systémů ruské armády,“ řekl nyní Putin podle agentury TASS.

Cokoliv, čeho teď Rusko na Ukrajině dosáhne, se bude prezentovat jako úspěch, soudí plukovník Petráš

Číst článek

Podle ruského prezidenta se zbraň vyznačuje nejvyššími technickými parametry a je schopna překonat všechny prostředky moderní protiraketové obrany.

„Nemá obdoby ve světě a ještě dlouho mít nebude. Tato skutečně jedinečná zbraň posílí bojový potenciál našich ozbrojených sil, spolehlivě zajistí bezpečnost Ruska vůči vnějším hrozbám a přiměje k přemýšlení ty, kdo se v zápalu zběsilé, agresivní rétoriky snaží ohrožovat naši zemi,“ zdůraznil Putin.

Těžkou mezikontinentální raketu Sarmat, která je na kapalné palivo a je odpalovaná z podzemních sil, označil server Armadninoviny.cz svého času za „ruskou superraketu pro konec světa“. Jejím úkolem je totiž způsobit nepříteli co nejtěžší ztráty a zlomit tak jeho odhodlání pokračovat v boji.

Ruské použití hypersonických střel? ‚Je to zpráva adresovaná Západu,‘ popisuje analytik Svárovský

Číst článek

Do výzbroje by raketa mohla být podle dřívějších vyjádření ruských představitelů zařazena v letošním roce. Ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že se tak stane po završení nynějších zkoušek. Jeden raketový pluk se již připravuje na přezbrojení.

Raketa odstartovala ve středu odpoledne z podzemního sila na kosmodromu Pleseck u Archangelska na severu evropského Ruska a cvičné hlavice zasáhly polygon Kura na poloostrově Kamčatka na Dálném východě. Raketa je s to dopravit bojové hlavice na jakékoliv místo na Zemi, a to jak přes severní, tak jižní pól, poznamenal TASS.

Rusko na Putinův rozkaz 24. února zahájilo útok na Ukrajinu, a tím rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si podle odhadů již vyžádal desetitisíce mrtvých. Ukrajina se ruskému útoku brání již 56. den.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme