Šaron Bushovi přislíbil odstranění ilegálních osad

Americký prezident George Bush včera jednal s izraelským premiérem Arielem Šaronem na svém ranči v texaském Crawfordu. Mimo jiné ho vyzval k odstranění ilegálních osad, což mu Šaron přislíbil. V postoji, že by velké židovské osady na západním břehu měly zůstat součástí Izraele, však zůstal nekompromisní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bush-Šaron jednání | Zdroj: ČTK

Americký prezident George Bush vyzval izraelského premiéra Šarona, aby nedovolil stavbu dalších židovských sídlišť na západním břehu Jordánu. Šéf Bílého domu také požaduje likvidaci těch sídlišť, jejichž budování izraelská vláda nepovolila. "Sdělil jsem panu premiérovi své obavy, aby Izrael neučinil nic, co by bylo v rozporu s cestovní mapou, a neměl žádné předsudky, co se týče konečného ujednání. Proto by měl Izrael odstranit všechny ilegální osady a dodržet své závazky týkající se osídlení na západním břehu Jordánu," komentoval schůzku s izraelským premiérem Bush, který Šarona na svém ranči rovněž ujistil o stoprocentní podpoře plánu na stažení Izraelců z pásma Gazy.

Šaron ale neustoupil americkému tlaku minimálně v tom, že by podle jeho názoru měly velké židovské osady na západním břehu zůstat součástí Izraele. Odstranění ilegálních osad však Bushovi přislíbil: "Rád bych zdůraznil, že v izraelské společnosti vládne ruka zákona, a proto dodržím i závazky o likvidaci nepovolených sídlišť, které jsem dal americkému prezidentovi," podotkl Šaron a dodal, že není v izraelském zájmu Palestincům vládnout.

Na palestinských územích ale zavládly obavy z dalšího rozšiřování židovských osad. V reakci na schůzku Bush - Šaron to naznačil poradce palestinského prezidenta Džibríl Radžúb. Jak se vyjádřil v rozhovoru pro katarskou televizi Al Džazíra, je proti jakémukoliv rozšiřování osadnictví, do něhož zahrnul i stavby nových bytů v již stávajících židovských osadách.

Palestinský premiér Ahmad Kurája vyzval Spojené státy, aby na Izrael vyvíjely v tomto směru tlak. Palestinská autonomie jako celek vyzvala Izrael k okamžitému zahájení jednání o konečném statutu palestinských území.

Markéta Pešková, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme