Šaron jednal s Abbásem o bezpečnosti a propuštění vězňů

Zajištění klidu při odsunu židovských osadníků z pásma Gazy a propuštění palestinských vězňů - to byla dvě ústřední témata, která dominovala rozhovorům mezi izraelským premiérem Arielem Šaronem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Oba politici se sešli od února už podruhé, vůbec poprvé se izraelsko-palestinský summit konal v Jeruzalémě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Zdroj: ČTK

Ariel Šaron požadoval vypracování přesného palestinského plánu pro zajištění bezpečnosti v průběhu likvidace židovských osad. Cílem je, aby se osadníci ani vojáci nestali terčem útoku palestinských ozbrojenců. Pro palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse bylo prioritou propuštění co největšího počtu palestinských vězňů, zejména těch, kteří jsou nejdéle zadržovaní, nemocných a dětí. Mezi vězni jsou i Palestinci, kteří strávili ve vězení přes dvacet let.

Jak uvedl zpravodaj katarské televize Al-Džazíra přímo z místa, Palestinci také usilovali o převedení hraničního přechodu do Egypta pod svou správu, otevření letiště, přístavu a zajištění bezpečného průjezdu z pásma Gazy na Západní břeh Jordánu. Po dnešním summitu má následovat další série schůzek ministrů a expertů, kteří projednají detaily.

Izrael předá do 14 dnů Palestině dvě její města - Betlém a Kalkíliji. Izraelský premiér Ariel Šaron to slíbil palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi. Izrael vrací Palestině 5 měst, která obsadil v roce 2000, když Palestinci zahájili povstání proti Izraeli. Zatím izraelské jednotky opustily jen Jericho a Tulkarm. Jako poslední by měl být předán Ramalláh, ve kterém sídlí většina palestinských úřadů.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme