Šaron po 7 letech v kómatu vykazuje určitý stupeň vědomí, zjistili lékaři

Sedm let už prožil v hlubokém bezvědomí bývalý izraelský premiér Ariel Šaron. Po opakované mozkové mrtvici leží 84letý muž v kómatu v nemocnici. Teď mu ale mezinárodní tým expertů vyšetřil mozek a zjistil velmi zajímavou věc: Šaron reaguje na fotografie a hlas svých blízkých. Šance na uzdravení je ale minimální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomograf v litoměřické nemocnici | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Ariel Šaron prodělal na přelomu let 2005 a 2006 dvě mrtvice. Po té druhé už se neprobral z bezvědomí , a od té doby leží v nemocnici, nejdříve v Jeruzalémě a poté v Tel Avivu. Nějakou dobu byl i na rodinné farmě v Negevské poušti, ale opět se vrátil do zdravotnického zařízení.

Nyní byl na vyšetření převezen do univerzitní nemocnice v Beeršebě. K izraelským lékařům a vědcům se tam přidali i experti ze Spojených států.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější informace o zdravotním stavu Ariela Šarona zjišťoval blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Podrobili Šaronův mozek vyšetření takzvanou funkční magnetickou rezonancí. To ukázalo, že nejen, že reaguje na fotografie členů své rodiny, ale také na zvukový záznam, konkrétně na nahrávku hlasu svého syna Gillada.

Lékaři na základě toho upozorňují, že Šaron není v kómatu, jak se mylně uvádí, ale že je ve velmi hlubokém bezvědomí. Šance, že by jeden z nejvýraznějších politiků Izraele někdy opět vstal z lůžka, je ale podle nich minimální.

Šaronův letitý poradce a mluvčí Ranan Gisin přesto věří, že pořád existuje naděje, a prý doufá, že jednoho dne se Šaron úplně probere.

Pro Izraelce je stále Ariel Šaron velikán moderních dějin, ale je také kontroverzní postavou. Šaron v roce 2005 v roli mírotvůrce nařídil stažení osmi tisíc osadníků z palestinského pásma Gazy, vrátil celé území pod plnou palestinskou správu. Později se ale ukázalo, že to žádný mír nepřineslo.

Velká část izraelské veřejnosti to dokonce označuje za velkou Šaronovu chybu, na kterou jejich země platí dodneška.

Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme