Šaron se dnes sejde s Powellem

Americký ministr zahraničí Colin Powell bude jednat s izraelským premiérem Arielem Šaronem a na středu plánuje schůzku s palestinským předákem Jásirem Arafatem. Informoval o tom mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher. Toto oznámení následuje po návrhu Šarona na uspořádání regionální mírové konference, která by ukončila rok a půl trvající násilí na Blízkém východě. Šaron také přislíbil do jednoho týdne stažení izraelských jednotek ze všech měst na západním břehu Jordánu, která byla obsazena v ofenzívě zahájené koncem března, s výjimkou Ramalláhu a Betléma. Powell, který je v současné době na mírové misi na Blízkém východě, naposledy jednal se Šaronem minulý pátek a s Arafatem v neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Izraeli | Foto: ČTK/EPA

Izraelský premiér Ariel Šaron potvrdil, že se izraelské jednotky stáhnou do týdne ze všech měst na západním břehu Jordánu s výjimkou Ramalláhu a Betléma. Navzdory jeho prohlášení však izraelská armáda v noci na dnešek znovu obsadila město Tulkarm. V souvislosti s chystanou mezinárodní konferencí o míru na Blízkém východě Šaron prohlásil, že s Arafatem nelze jednat. "Omezili jsme teď své vojenské aktivity a v minulosti jsme podobně mnohokrát vyšli Palestincům vstříc, ale nikam to nevedlo. S Arafatem, který je zapojen do teroristické infrastruktury, nelze o míru jednat a nelze dosáhnout žádné dohody. Reakcí palestinské strany byl vždy teror a nic než teror."

Podle hlavního izraelského vyjednávače Saiba Irikáta projevuje Šaron pohrdání Spojenými státy a mezinárodním společenstvím. "Nebude nám vadit, když se konference zúčastníme, ale aby neskončila jen u velkých slov. Jsou dvě možnosti: buď budou dva vítězové nebo dva poražení, nic jiného neexistuje. Premiér Šaron však pohrdá Spojenými státy a mezinárodním společenstvím, když říká, že nás Izrael neokupuje. To nám nebo Izralecům rozhodně bezpečnost nepřinese."

Přestože šéf americké diplomacie Colin Powell naznačil, že účast Jásira Arafata na Mezinárodní konferenci o Blízkém východě není úplně nutná, Evropská unie neúčast Jásira Arafata jednoznačně odmítá, potvrdil to francouzský premiér Lionel Jospin s tím, že v této věci jsou státy patnáctky zajedno. Francouzský premiér dodal, že na konferenci musí být být také evropské státy, především šéf zahraničí EU Javier Solana. Spojené státy jsou klíčovým hráčem při řešení krize v Izraeli, ale jednání o Blízkém východu se neobejde bez účasti Evropské unie Ruska OSN, prohlásil Jospin. Jelikož mezinárodní konferenci podpořil také izraleský premiér Šaron, Evropská unie zatím zmrazila jednání o sankcích proti Izraeli

Markéta Kaclová, Jan Šmíd, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme