Šaron se k referendu o vyklizení Gazy dotlačit nenechá

Izraelský premiér Ariel Šaron se nenechá dotlačit k referendu o svém plánu na vyklizení židovských osad z pásma Gazy a čtyř osad ze západního břehu Jordánu. Uvedl to v reakci na hrozbu čtyř svých ministrů. Ti prohlásili, že pokud nebude všeobecné hlasování, podají demisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Zdroj: ČTK

V čele čtyř ministrů, kteří hrozí demisí, stojí bývalý premiér a současný ministr financí Benjamin Netanjahu ze Šaronova vlastního pravicového bloku Likud. Ariel Šaron uvedl, že je odhodlán svůj plán uskutečnit. Zákon včera schválil izraelský parlament Kneset většinou 67 ze 120 hlasů.

Někteří analytici v izraelském rozhlase uvedli, že v případě referenda by Šaronův plán velmi pravděpodobně prošel, protože jej podporuje minimálně dvoutřetinová většina Izraelců. Jeho uskutečnění by se ale zřejmě protáhlo nebo odložilo a navíc by v předreferendové kampani hrozilo další vyhrocení už tak velmi citlivé atmosféry v zemi.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme