Šaron vyzval k dobrovolnému odchodu z pásma Gazy

Izraelský premiér Ariel Šaron vyzval v televizním vystoupení židovské osadníky, aby odešli z osad v pásmu Gazy dobrovolně ve stanovené lhůtě do zítřejší půlnoci. Rada židovských osad naopak vyzvala odpůrce evakuace, aby se individuálně vydali k přechodu Kisufim mezi izraelským územím a židovskými osadami Guš Katíf. Organizátoři protestů chtějí, aby jejich stoupenci svými těly utěsnili přechod do Guš Katífu, armáda a policie ale oznámily, že jsou na podobný vývoj připraveni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron

Vojáci a policisté kontrolují všechna vozidla, která jedou ve směru na pásmo Gazy. Na silnicích se proto tvoří několikakilometrové fronty a některá vozidla se musejí vrátit. Z židovských osad se zatím vystěhovala přibližně třetina rodin. Očekává se, že kolem poloviny osadníků odmítne odejít, a připraví se tak o třicet procent náhrad.

Už také došlo k prvnímu násilnému střetu osadníků a odpůrců evakuace s vojáky, panují obavy z eskalace napětí a dalších násilných střetů. Zprostředkovací roli nabídl prezident Moše Kacav.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme