Šaron vyzval k dobrovolnému odchodu z pásma Gazy

Izraelský premiér Ariel Šaron vyzval v televizním vystoupení židovské osadníky, aby odešli z osad v pásmu Gazy dobrovolně ve stanovené lhůtě do zítřejší půlnoci. Rada židovských osad naopak vyzvala odpůrce evakuace, aby se individuálně vydali k přechodu Kisufim mezi izraelským územím a židovskými osadami Guš Katíf. Organizátoři protestů chtějí, aby jejich stoupenci svými těly utěsnili přechod do Guš Katífu, armáda a policie ale oznámily, že jsou na podobný vývoj připraveni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron

Vojáci a policisté kontrolují všechna vozidla, která jedou ve směru na pásmo Gazy. Na silnicích se proto tvoří několikakilometrové fronty a některá vozidla se musejí vrátit. Z židovských osad se zatím vystěhovala přibližně třetina rodin. Očekává se, že kolem poloviny osadníků odmítne odejít, a připraví se tak o třicet procent náhrad.

Už také došlo k prvnímu násilnému střetu osadníků a odpůrců evakuace s vojáky, panují obavy z eskalace napětí a dalších násilných střetů. Zprostředkovací roli nabídl prezident Moše Kacav.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme