Německá média o násilnostech v Sasku: barbarství, selhání státu a zatěžkávací zkouška

O barbarství, nepřípustnosti štvanic na jinak vypadající obyvatele a zatěžkávací zkoušce pro právní stát v Sasku píší německá média v souvislosti s děním ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici). Tam po vraždě pětatřicetiletého Němce došlo na útoky proti přistěhovalcům.

Chemnitz (Sasko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Frankfurter Allgemeine Zeitung o dění v Chemnitzu. | Foto: Repro iROZHLAS.cz | Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung

„Kde může dojít ke štvanicím, tam skončil právní stát,“ varuje deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Sasko ilustruje polarizaci Německa, zanedbalo se vzdělávání, říká k násilnostem politolog

Číst článek

„Kdo vyzývá k ‚honu‘ na lidi jiného původu, je štváčem. Již účast na sroceních, z nichž jsou ohrožováni lidé, je trestná. Stát, a jenom stát, je zodpovědný za veřejnou bezpečnost,“ zdůrazňuje list. Zároveň má za to, že po vraždě v Chemnitzu zprvu vše fungovalo tak, jak mělo, když se rychle podařilo zadržet dvojici podezřelých mužů ze Sýrie a z Iráku.

„Národnost podezřelého nikdy neospravedlňuje rasistickou štvanici, jak se odehrála v neděli v Chemnitzu,“ konstatuje deník Stuttgarter Zeitung, podle něhož jsou takové události hnány těmi nejnižšími instinkty.

„Braní spravedlnosti do vlastních rukou, po kterém tito lidé lační, je jen formou barbarství,“ upozorňuje list.

Noviny Mitteldeutsche Zeitung jsou přesvědčeny o tom, že lidé v Sasku jsou často neprávem poučováni, pokud jde o pravicový extremismus. „A přece je fakt, že je na Východě autoritářský a xenofobní způsob myšlení rozšířen daleko za řady příznivců AfD.“

'Vláda zlehčuje pravicový extremismus'

Süddeutsche Zeitung vidí chyby na straně vlády i policie, na kterou je toho podle listu moc. „Selhání bezpečnostních úřadů má systém. Už mnoho let vláda zlehčuje pravicový extremismus,“ míní deník.

Německá vláda odsoudila ‚hon na cizince‘ v Chemnitzu. Po vraždě muže propukly násilnosti

Číst článek

„Ministerský předseda Kretschmer a jeho vláda musí konečně pochopit, že pravicový extremismus představuje nebezpečí - nejen pro lidi s tmavou barvou pleti, ale pro soudržnost společnosti,“ píše Süddeutsche Zeitung.

„Právní stát v Sasku stojí před zatěžkávací zkouškou. Politici, policie a tajná služba musejí přesně sledovat, (co se děje), a postupovat důrazněji. Jinak série pravicově radikálních a xenofobních činů v Sasku nikdy neskončí. Pomůže jen jedna strategie: nulová tolerance. To platí ostatně i pro uprchlíky, kteří se zde dopustí trestného činu,“ míní zase list Neue Osnabrücker Zeitung.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme