Sasko by při záplavách odolalo stoleté vodě, na protipovodňové ochraně spolupracuje s Českem

Velká voda před deseti lety zanechala obrovské škody také v sousedním Sasku. Přírodní katastrofa si vyžádala 21 lidských obětí a způsobila škody ve výši osmi miliard eur. Saská vláda od té doby intenzivně investuje do protipovodňových opatření a spolupracuje také s Českou republikou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saský ministr Frank Kupfer si prohlíží protipovodňová opatření pod zámkem Weesenstein

Saský ministr Frank Kupfer si prohlíží protipovodňová opatření pod zámkem Weesenstein | Foto: Klára Stejskalová

„Po roce 2002 jsme přijali koncepci protipovodňové ochrany před stoletou vodou. Obsahuje na 47 opatření nejvyšší důležitosti a na 1600 jednotlivých projektů, to celé v hodnotě dvou miliard eur,“ řekl Českému rozhlasu a ČTK saský ministr životního prostředí Frank Kupfer.

Sasové zatím investovali jednu čtvrtinu. Realizovat celý koncept protipovodňové ochrany potrvá dalších 20 let. Prosazení některých opatření je ale v současné době složitější.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protipovodňová opatření v Sasku po záplavách v roce 2002 se zajímala zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

„Ta citlivost klesá. Když jsme v roce 2003 přišli za lidmi s tím, že jim postavíme před domem bariéry, říkali čím dříve, tím lépe, ale dneska už obava opadá. Někteří vám řeknou ano, ale jenom ne před mým domem,“ přiznává ministr Frank Kupfer.

Přesto je přesvědčený, že ani stoletá voda by dnes díky ochranným opatřením takové škody nenapáchala. Velkou prevencí je především varovný systém, na němž Sasko intenzivně spolupracuje s povodím Labe a Ohře.

„V případě povodní na Labi jsme tak trochu závislí na regulaci Vltavy a i tady panuje velmi dobrá spolupráce. Dosáhli jsme toho, že doba varování před nebezpečím se zvýšila ze 24 na 60 hodin,“ chválí systém Frank Kupfer.

Spolupráce podle něho bude pokračovat. Česko a Sasko totiž chtějí společně požádat od roku 2014 o další evropské peníze na protipovodňovou ochranu

Boj o holý život

K saským městům, která povodně před deseti lety zasáhly nejvíce, patří Heidenau.

„Dnes tu máme stav vody 133 cm a průtok 195 metrů krychlových za sekundu. V roce 2002 to bylo 9,5 metru a průtok 4,5 tisíce metrů krychlových za sekundu,“ popisuje Martin Socher, expert na protipovodňovou ochranu ze saského ministerstva životního prostředí.

Povodně zasáhly Heidenau hned dvakrát. Kromě Labe městem protéká také řeka Müglitz.

„Ta přinesla první povodňovou vlnu, která město zatopila. Brala kontejnery, auta a ničila mosty. Když tahle vlna přešla, stouplo Labe a zatopilo Heidenau podruhé. Nemohli jsme nic dělat, jen zachraňovat lidské životy,“ vzpomíná na tehdejší katastrofu vedoucí stavebního úřadu Gert Ulrich, který má na starost stavbu několikametrové ochranné bariéry.

Klára Stejskalová, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme