V Sasku se v omezeném režimu do tříd vrátili žáci základních škol. Berlín obnoví docházku příští týden

Po dvou měsících nucené distanční výuky se v pondělí do tříd vrátili žáci saských základních škol. Vyučování je ale nadále omezené, dětí se učí v menších skupinách a rodiče nemají povinnost posílat děti do škol, pokud se nákazy koronavirem obávají. V ostatní částech Německa se školy začnou postupně otevírat od nadcházejícího týdne. Stejně jako v případě Saska bude návrat pozvolný a budou ho doprovázet zpřísněná hygienická opatření.

Drážďany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po dvou měsících nucené distanční výuky se v pondělí do tříd vrátili žáci saských základních škol (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sasko, které sousedí se severozápadem Čech a bylo na sklonku loňského roku nejhůře postiženou spolkovou zemí, o obnovení prezenční výuky velmi usilovalo. Německá kancléřka Angela Merkelová, která kvůli mutacím koronaviru zastává opatrný postoj, nakonec před týdnem ve středu na jednání s premiéry spolkových zemí v otázce škol ustoupila. Od pondělí je plně na regionech, jaký plán návratu do škol stanoví.

V Sasku se zatím mohou ve třídách opět učit vedle žáků základních škol i žáci speciálních škol. Žáci vyšších stupňů se do lavic vrátí od 8. března. Stejně jako u žáků základních škol se i u dalších stupňů počítá se střídavým vyučováním. Děti tak budou do škol chodit ve směnách a menších skupinách.

Učitelé v Sasku mají možnost nechat se jednou týdně zdarma otestovat na koronavirus, stejnou nabídku zemská vláda připravila i pro studenty závěrečných ročníků.

V Sasku se spolu se základními školami, kam ale docházka není prozatím povinná, otevřely i školky. Ty dosud jako v jiných částech Německa fungovaly v nouzovém režimu pro děti, jejichž rodiče pracují na pozicích důležitých pro chod země. Taková povolání jsou například zdravotníci, policisté, zaměstnanci v dopravě, prodavači či energetici.

Návrat do škol ve zbytku země

Většina německých spolkových zemí chystá obnovení školní docházky od 22. února. To je případ Berlína, Porýní-Falce, Braniborska, Hesenska nebo Bavorska, kde výuka začne rovněž zatím jen na základních školách.

V Hamburku a Sasku-Anhaltsku zůstanou školy do konce února uzavřené a třeba v Brémách nebude do konce tohoto měsíce prezenční výuka povinná.

Bylo to nevyhnutelné, čelíme extrémní hrozbě, řekl saský premiér o kontrolách na hranicích s Českem

Číst článek

Provoz školek, který se pomalu rovněž obnovuje, se většinou řídí podmínkami nouzového provozu. Postupně se ale podmínky docházky uvolňují. V Berlíně nyní nouzový provoz školek umožňuje zaplněnost skupin z 50 procent a od příštího týdně se zvýší na 60 procent.

V Berlíně budou moci od příštího týdne dát děti do školky i někteří rodiče, kteří nemají povolání důležitá pro chod země. Zaopatření bude určeno ještě pro předškoláky a také pro děti, kteří docházku potřebují kvůli výuce německého jazyka.

Zájem rodičů o návrat dětí do školek je ale mimořádný. Berlínská školka Schneckenhaus řekla, že volnější podmínky splní prakticky všechny děti. Aby bylo možné vyhovět všem rodičům a zároveň splnit podmínku maximálně 60procentní zaplněnosti, budou se děti střídat a do školky chodit dva dny v týdnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme