Konspirace, zlobí se šéf saské buňky AfD. Komise kvůli formální chybě uznala straně jen 18 z 61 kandidátů

Saská volební komise v pátek rozhodla, že Alternativa pro Německo (AfD) nesprávně odevzdala podklady k zemským volbám, které se v Sasku budou konat 1. září. Kvůli této chybě nejspíš AfD bude moct do 120členného parlamentu nominovat jen 18 kandidátů z 61. Podle průzkumů přitom AfD měla v Sasku útočit na prvenství a zisk 30 mandátů, uvedl server Politico s odkazem na německého veřejnoprávního vysílatele MDR.

Drážďany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saský zemský sněm (ilustrační foto) | Zdroj: Der Sächsische Landtag

Předseda saské buňky strany Jörg Urban rozhodnutí soudu nazval „konspirací“ s cílem „oslabit nejsilnějšího politického soupeře v regionálních volbách v Sasku“, napsalo Politico. Generální tajemník saské sociální demokracie (SPD) Henning Homann označil počínání AfD za „skandální“.

Alternativa pro Německo dostala pokutu 10 milionů korun. Za nelegální financování strany

Číst článek

Carolin Schrecková z volební komise uvedla, že odvolání se proti rozhodnutí bude možné během jednoho měsíce po oznámení konečných výsledků.

Profesor ústavního práva na Lipské univerzitě Jochen Rozek magazínu Spiegel řekl, že do té doby se AfD může maximálně obrátit na Saský ústavní soud. Přesně to AfD podle Urbana udělá.

Podle komise AfD pochybila, když sestavila dvě kandidátní listiny při dvou různých příležitostech a tyto listiny pak sloučila do jedné. Komise rozhodla, že takové jednání je v rozporu s volebním právem a schválila pouze první kandidátní listinu, na které je 18 jmen. Místa 19–61 na kandidátce tak nebyla schválena.

Další poslance může strana získat pouze, pokud budou zvoleni přímo ve volebních obvodech. Několik kandidátů AfD, kteří mají šanci takto uspět, je však podle Spiegelu zároveň i na schválené kandidátní listině.

V průzkumech byla AfD na přední příčce spolu s Křesťanskodemokratickou unií (CDU). Před pěti lety CDU zvítězila s 39,4 procenta hlasů, získala 59 poslanců a utvořila vládu s SPD. AfD tehdy získala devět poslanců.

Poslední průzkum z července podle agentury DPA ukázal, že by AfD a CDU měly shodně 26 procent hlasů.

Saský zemský sněm má standardně 120 členů. V souvislosti s právem na poměrné zastoupení jich však může být i víc, nynější parlament má tak 126 členů.

Výsledky průzkumu zveřejněného v červenci spolu s výsledky voleb v roce 2014 (dole)

null

null

Jiří Lacina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme