Saúdská Arábie chce omezit výnosy islámských kleriků

Náboženská nařízení a doporučení budou v Saúdské Arábii smět vydávat jenom duchovní, které schválil panovník. Dekretem o tom rozhodl samotný král Abdalláh. Úřady totiž došly k závěru, že takzvané fatvy vydávalo stále větší množství kleriků, kteří k tomu často neměli ani postavení, ani kvalifikaci. Teď už budou moci náboženské výnosy vydávat jenom členové Rady islámských učenců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rijád | Foto: Jitka Kosíková

Nedávno vyvolala v Saúdské Arábii pozdvižení fatva, která nabádala dospělé muže k pití mateřského mléka. Autor vysvětloval, že mezi mužem a ženou, která mu mléko poskytne, vznikne příbuzenská vazba. Tím by se prý obešel zákaz kontaktu mezi mužem a ženou, kteří nejsou příbuzní.

Odborníci se shodují, že přívalu podobných výnosů nahrávají nové technologie. Obskurní duchovní je mohou šířit po internetu i třeba přes mobily. Vede to k často protichůdným stanoviskům, kdy se prý těžko rozlišuje názor oprávněné autority od okrajového klerika. Nové nařízení má tento chaos zastavit. Zároveň ale Rijád omezí šíření kritiky na adresu proamerického režimu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme