Saúdská Arábie se otevírá turistům, poprvé bude vydávat víza. Žádat o ně mohou i Češi

Saúdská Arábie se otevírá zahraničním turistům, poprvé bude vydávat lidem ze 49 zemí víza. O novém vízovém režimu v pátek informovala v Rijádu komise pro cestovní ruch. Mezi zeměmi, pro něž bude vízový systém otevřen, je na oficiální vládní stránce také Česká republika a Slovensko. Turistky také nebudou muset nosit takzvanou abáju, kterou zahaluje celé tělo.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Madáin Sálih známé také jako Al-Hidžr v Saúdské Arábii je vytesáno do skal v délce asi 15 kilometrů, podobně jako jordánská Petra. | Foto: Sammy Six | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 2.0,©

Saúdská Arábie dosud patřila k zemím pro turisty těžko dostupným. Království vydávalo víza pouze za účelem obchodních cest, muslimské pouti nebo návštěvě příbuzných.

Země se tím snaží zpestřit svou ekonomiku, která je závislá na příjmech z prodeje ropy. Otevření turistům by mohlo znamenat nové zdroje, podle odhadů by příjmy z cestovního ruchu mohly do roku 2030 tvořit desetinu hrubého domácího produktu.

Na seznamu zemí, jejichž občané budou moci požádat o vízum, je většina evropských států, USA, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea nebo Jihoafrická republika. Ředitel komise pro cestovní ruch Ahmad Chatíb řekl v rozhovoru s agenturou Reuters, že přesný seznam států bude zveřejněn později.

Poplatek za vydání elektronického víza činí v přepočtu 1900 korun. Bezvízový styk má pak království pouze se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, Kuvajtem a Ománem.

Cestování bez abáje a doprovodu

Ultrakonzervativní království nebude také od návštěvníků žádat dodržování nejpřísnějších zvyklostí. Ženy nebudou nuceny zahalovat celé tělo do abájí, ale bude se od nich očekávat střídmý oděv, a to i na plážích.

Nebude také nutné, aby ženy cestovaly s mužským doprovodem. V platnosti pak zůstane zákaz pití alkoholických nápojů a turistům zůstanou odepřena posvátná města Mekka a Medína.

Podle Chatíba budou návštěvníci překvapeni nabídkou. „Království je domovem pěti míst ze seznamu kulturního dědictví UNESCO, nabízí pestrou místní kulturu a dech beroucí krásnou přírodu,“ řekl.

Město podobné jordánské Petře

Předloni království zahájilo projekt, jehož součástí je budování letovisek na 50 ostrovech v Rudém moři. Rozvíjí se také zpřístupnění historických míst jako Madáin Sálih známé také jako Al-Hidžr. Jde o archeologické naleziště na severozápadě země, které patří k lokalitám na seznamu UNESCO.

Město je vytesáno do skal v délce asi 15 kilometrů, podobně jako jordánská Petra. Zahrnuje 138 hrobek s ozdobnými fasádami a také studně. Většina tamních nálezů je z období nabatejského království z počátku letopočtu.

Na pouť do Mekky dorazily na dva miliony muslimů. Saúdové z ní chtějí mít technologicky špičkový podnik

Číst článek

Hrobky v roce 1876 objevil Brit Charles Doughty a v té době ještě byly obývané. Jižně od této lokality se nachází hroby vytesané do hory z růžového kamene z období civilizace Maníjovců, která zde žila před Nabatejci.

Pro návštěvníky, kteří vyhledávají pláže a zábavu, bude přitažlivá rudomořská Džidda (Jeddah), která poskytuje také možnost potápění. Provincie Kasím v centru země zase nabízí festivaly, kulturní akce a přehlídku tradičních řemesel.

Město Táif, které leží nedaleko Mekky a je označováno za letní metropoli země, je známé jako město růží.

Panuje tam údajně zdraví prospěšné klima a line se jím z vůně růží ze sadů. Je vyhledávanou destinací turistů z jiných zemí Perského zálivu.

Rozlehlá Východní provincie je sice centrem ropné produkce Saúdské Arábie, ale nacházejí se zda také krásné pláže na březích Perského zálivu, množství zahrad a cesty vedoucí po útesech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme