Sunnitský duchovní Ahmad Amárí zemřel po pěti měsících v saúdskoarabském vězení

Po pěti měsících strávených ve vězení zemřel prominentní saúdskoarabský duchovní Ahmad Amárí, oznámila jeho rodina a aktivisté za lidská práva. Jak poznamenala agentura Reuters, duchovní zemřel v době zvýšené kritiky Rijádu ohledně dodržování lidských práv, i v souvislosti s vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Tento článek je více než rok starý.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: kabbagesaver/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Sunnitský muslim Amárí býval děkanem na islámské univerzitě v Medině, druhém nejposvátnějším místě islámu. Bezpečnostní složky ho zadržely loni v srpnu, kdy rovněž důkladně prohledaly jeho dům. Podle aktivistů ho drželi na samotce.

Netflix v Saúdské Arábii cenzuroval seriál komika Minhaje. Zemi kritizoval za vraždu novináře i Jemen

Číst článek

Amárí měl údajně blízko k radikálnímu islámskému vědci Safaru Haválímu, který byl zadržen loni v červenci po vydání knihy, jež kritizovala vládnoucí saúdskou královskou rodinu.

Zadrženého Amárího převezli kvůli krvácení do mozku před několika dny z věznice do vládní nemocnice, uvedla saúdskoarabská organizace na ochranu lidských práv ALQST, jež sídlí v Londýně. Amárího syn Abdalláh následně na twitteru potvrdil jeho smrt. Saúdskoarabské úřady úmrtí zatím nekomentovaly.

Ekonomické i společenské změny

Korunní princ Muhammad bin Salmán vyhlásil v roce 2017 program rozsáhlých reforem nazvaný Vize 2030. Jeho hlavním smyslem je vymanit ekonomiku ze závislosti na ropě.

Součástí jsou ale i společenské změny, a ženy tak v království mohou od loňského roku například usednout za volant. Saúdská Arábie se nicméně i nadále řídí islámským zákonem šaría a její systém trestů bývá často kritizován kvůli přísnosti a tvrdosti.

Saúdskoarabské úřady se navíc snaží potlačit jakýkoli projev disentu. Zatýkají mimo jiné ženské aktivistky, ale i liberální intelektuály či islámské aktivisty, uvedla agentura Reuters.

null

null

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme