Saúdskoarabská koalice zaútočila několik hodin po vyhlášení příměří na separatisty ovládaný Aden

Saúdskoarabská koalice v neděli v Jemenu zaútočila na město Aden ovládané jihojemenskými separatisty. Jen několik hodin poté, co obě strany uzavřely příměří, vyzvala separatisty k opuštění města a pohrozila dalšími útoky. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž koaliční ofenziva dále narušuje dosavadní spojenectví obou stran motivované bojem proti povstalcům z řad šíitských Húsíů ze severu země.

Aden (Aktualizováno: 15:45 11. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen jihojemenských separatistů se zbraní | Foto: Fawaz Salman/File Photo | Zdroj: Reuters

Separatisté v sobotu ovládli prezidentský palác a celý Aden, který je sídlem mezinárodně uznávané vlády. Jejich ofenzivu média interpretovala jako konflikt v řadách sil, které dosud společně pod vedením Saúdské Arábie bojovaly proti húsijským povstalcům.

Jemenské ministerstvo zahraničí označilo dění v Adenu za převrat proti mezinárodně uznané vládě.

„Mluvčí Jižní přechodné rady (STC) potvrdil, že se (STC) připojí k příměří vyhlášenému vedením koalice v čele se Saúdskou Arábií,“ uvedli nejprve podle Reuters separatisté používající zmíněnou zkratku.

Občanská válka v občanské válce? Jihojemenští separatisté obsadili sídlo vlády v Adenu

Číst článek

Rijád spolu s vyhlášením příměří, které vstoupilo v platnost o půlnoci ze soboty na neděli SELČ, vyzval všechny strany, aby se stáhly z pozic získaných v posledních dnech. Zároveň pohrozil, že každého, kdo příměří poruší, vojensky potrestá.

Koalice následně oznámila, že zaútočila na oblast, která představuje „přímé ohrožení“ pro vládu mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Místo nijak neupřesnila, nicméně podle zdrojů agentury Reuters byly terčem útoku jednotky separatistů v okolí prezidentského paláce v Adenu. Prezident Hádí se nyní nachází v Rijádu.

„Toto je pouze první operace, po níž budou následovat další… STC má stále šanci se stáhnout,“ uvedla saúdskoarabská koalice.

Jak poznamenala agentura Reuters, ani několik hodin po tomto oznámení to nicméně nevypadalo, že by oddíly separatistů měly v úmyslu obsazená vládní zařízení opustit. Nejmenovaní jemenští představitelé, které citovala agentura AP, uvedli, že se separatističtí bojovníci sice stáhli z některých ulic, nicméně dobyté vojenské pozice si stále drželi a zůstávali rovněž i před prezidentským palácem.

Podle OSN zemřelo od čtvrtka při potyčkách mezi separatisty a vládními jednotkami v Adenu až 40 lidí a dalších 260 jich utrpělo zranění. Agentura AP hovořila až o 70 obětech.

Je srdcervoucí, že během (muslimského svátku) íd al-adhá rodiny oplakávají své mrtvé namísto toho, aby společně v míru slavili, uvedla koordinátorka humanitárních projektů OSN Lise Grandeová. Nyní se hlavně snažíme rozmístit v oblasti lékařské týmy, které by zachraňovaly zraněné, dodala.

Konflikt v Adenu

Střety svědčí o hlubokých roztržkách v protipovstaleckém táboře a hrozí vyvoláním „občanské války v občanské válce“ na jihu země, uvedla agentura AFP.

Separatisté, které podporují Spojené arabské emiráty, mají o budoucnosti Jemenu odlišné představy než Hádího vláda. Dosud ale byli klíčovým členem koalice bojující od roku 2015 proti povstalcům z řad Húsíů.

Boje uvěznily obyvatele Adenu v jejich domech, kde mají často velmi omezené dodávky vody. Podle místních obyvatel střety v noci na neděli částečně ustaly. Další člen arabské koalice, Spojené arabské emiráty, které ozbrojily a vycvičily tisíce separatistů, vyzvaly ke klidu.

Rijád oznámil, že uspořádá krizovou schůzku, která by měla řešit současnou situaci v zemi. Hádího vláda již vyzvala představitele Spojených arabských emirátů, aby separatisty z jihu přestali podporovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme