Spor o pouť do Mekky: Saúdská Arábie obvinila Katar z 'agresivního vyhlášení války‘

Saúdská Arábie v neděli obvinila bojkotovaný Katar z agresivity a vyhlášení války. Za ostrým prohlášením stojí údajný požadavek Kataru 'zmezinárodnit' svatá místa islámu, jež ovládá a spravuje Rijád. Pokračuje tak spor o pouť do Mekky neboli hadždž, která muslimy čeká na přelomu srpna a září.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimský poutník čte před odjezdem do Mekky v koránu (ilustrační snímek). | Zdroj: Reuters

"Požadavky Kataru zmezinárodnit svatá místa je agresivní a je to vyhlášení války proti (saúdskoarabskému) království," prohlásil v neděli Rijád prostřednictvím šéfa diplomacie Adela al-Džubajra. "Vyhrazujeme si právo odpovědět každému, kdo pracuje na zmezinárodnění svatých míst," uvedl ministr zahraničí podle agentury Reuters.

NEDĚLNÍ SCHŮZKA

Čtveřice arabských států počátkem června přerušila diplomatické vztahy s Katarem a uvalila na něj hospodářské a dopravní sankce. Jako podmínku vyřešení krize stanovila 13 požadavků, jejichž splnění Dauhá odmítlo. Ministři zahraničí arabské čtyřky v neděli oznámili, že nebudou proti Kataru zavádět žádné další ekonomické sankce. Ty dosavadní hodlají ponechat v platnosti, jejich země jsou ale otevřené dialogu s Katarem, pokud projeví ochotu ke změně kurzu své politiky. Kvarteto arabských států se usneslo, že částečně uvolní jeden z postihů a umožní katarským letadlům používat své letecké koridory v nouzových situacích. Podle saúdskoarabské agentury SPA se jedná celkem o devět koridorů.

Na přípravy pro muslimy posvátné pouti do Mekky letos vrhá stín katarská krize. Katar, který je od počátku června terčem bojkotu ze strany Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Bahrajnu a Egypta, v sobotu obvinil Rijád z politizace pouti.

Saúdské Arábii vyčetl, že Katařanům cestu do Mekky záměrně komplikuje, a stěžoval si u zvláštního zpravodaje OSN pro svobodu náboženství. Uvedl, že s ním saúdskoarabské úřady odmítly komunikovat a poskytnout bezpečnostní záruky pro 20 000 registrovaných katarských poutníků. 

Podle katarské Národní komise pro lidská práva (NHRC) bylo katarským občanům sděleno, že do Saúdské Arábie smějí přiletět jen na dvě letiště. Zároveň prý smějí letět jen z katarské metropole Dauhá, což představuje velký problém pro občany Kataru, kteří žijí mimo své hlavní město nebo v zahraničí.

Komise to označila za "očividné porušení norem mezinárodního práva a dohod, jež zaručují právo účastnit se bohoslužeb".

Opatrovník svatých mešit

Mekka a Medína, posvátná místa islámu, leží na území Saúdské Arábie, jejíž panovník se od 80. let tituluje opatrovníkem dvou svatých mešit. Rijád tak ovládá a spravuje nejen obě města, ale také velkou pouť hadždž, kterou by měl jednou za život vykonat každý muslim.

Bezcitní Saúdové vraždili zraněné poutníky v Mekce, obvinil Chameneí Rijád

Číst článek

Toto privilegium posiluje mocenské postavení Saúdské Arábie, ale zároveň ropnou velmoc vystavuje kritice - ať už kvůli nařčením z uzurpace nadvlády nad muslimy, nebo kvůli samotné pouti a její organizaci.

Zatím nejhorší novodobá tragédie se v Mekce odehrála předloni, kdy se mnohatisícový dav poutníků vymkl kontrole. Ve výsledné tlačenici přišlo o život minimálně 2000 lidí.  

mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme