Obrací Saúdská Arábie? Izraelci mají právo na svou vlastní zemi, prohlásil korunní princ Mohamed

O právu Izraelců na mírumilovný život ve své vlastní zemi hovořil Mohamed bin Salmán při návštěvě USA. „S Izraelem máme mnoho společných zájmů,“ prohlásil korunní princ ropné monarchie, která existenci židovského státu neuznává. Je za princovými slovy sbližování Saúdů a Izraele ve jménu společného postupu proti Íránu? ptá se agentura Reuters.

Rijád - Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán na ilustračním snímku ze sídla OSN v New Yorku (27. březen 2018). | Foto: Mohammed Elshamy / Anadolu Agency | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Věřím, že Palestinci i Izraelci mají právo na svou vlastní zemi. Potřebujeme však mírovou dohodu, abychom všem zajistili stabilitu a normální vztahy,“ odpověděl Mohamed bin Salmán na otázku, zda mají Židé právo na svůj národní stát v alespoň části své pravlasti.

Korunní princ Saúdské Arábie, která existenci Izraele neuznává, se tak vyjádřil v pondělním rozhovoru pro americký časopis The Atlantic. Poskytl ho u příležitosti své oficiální návštěvy Spojených států. 

Historický obrat? 

Saúdská Arábie po desetiletí zastává postoj, že normalizaci vztahů se židovským státem podmiňuje stažení Izraelců z arabských území, jichž se izraelské jednotky zmocnily během šestidenní války v roce 1967, připomíná Reuters. Slova Mohameda bin Salmána tak podle agentury představují další doklad možné změny kurzu na ose Rijád-Tel Aviv.

Minulý měsíc Saúdská Arábie poprvé otevřela svůj vzdušný prostor izraelskému komerčnímu letu. A loni v listopadu přišlo z Tel Avivu potvrzení dlouhodobých spekulací o tajných jednáních mezi Izraelem a Saúdy.

Superstar arabské poezie, které vyhrožuje 'zběsilý netvor': Nebojím se být stejně dobrá jako muži

Číst článek

Mír a společné zájmy

Korunní princ Mohamed, který je dnes považován za faktickou vůdčí sílu Saúdské Arábie, odjel do USA, aby tam jednal o investicích a podpoře v mocenském boji s Íránem. Právě vzrůstající napětí mezi Rijádem a Teheránem podle Reuters rozvířilo dohady, že sdílená íránská hrozba povede k dílčí spolupráci Saúdské Arábie s Izraelem.

„Když zavládne mír (mezi Izraelem a Palestinou), znamená to hodně společných zájmů mezi Izraelem a zeměmi Rady pro spolupráci v Zálivu," uvedl princ Mohamed pro Atlantic. (Členy Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu jsou Saúdská Arábie, Katar, Bahrajn, Omán, Spojené arabské emiráty a Kuvajt, pozn. red.) 

„Máme náboženské obavy o osud svaté mešity v Jeruzalémě a o práva palestinského lidu. (Ale) nemáme žádné námitky proti jakémukoli jinému národu,“ řekl korunní princ. 

Mohamed bin Salmán (vlevo) se během návštěvy Spojených států setkal i s Billem Gatesem. Na společném snímku před Gatesovým sídlem v Seattlu máme vzácnou příležitost vidět saúdského korunního prince v západním obleku a bez kefíji neboli tradiční pokrývky hlavy arabských mužů. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme