Elektrošoky a bičování. Rada OSN zveřejnila svědectví o mučení aktivistek v saúdských věznicích

Rada pro lidská práva Organizace spojených národů zveřejnila v neděli nové důkazy o údajném mučení obhájkyň ženských práv. Podle svědectví vězeňských dozorců docházelo ve vězení Dhabhan k mučení elektrickými šoky, sexuálnímu obtěžování, bití a bičování zajatých aktivistek. Podle Amnesty International saúdské úřady obvinění dlouhodobě popírají.

Saúdská Arábie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení, věznice, vězni, mříže

Nové důkazy o brutálním mučení obhájců ženských práv odhalují naprosté opovržení Saúdské Arábie vládou zákona. Ilustrativní foto | Zdroj: Profimedia

Rada OSN pro lidská práva obdržela v lednu roku 2021 sadu anonymních textových zpráv, které popisují mučení vězeňkyň v saúdském vězení Dhabhan a dalším tajném vězení. Svědek, který mučení ve zprávách popisuje, se identifikuje jako člen vězeňské stráže. Ve strachu z odvety chtěl zachovat svoji anonymitu, radě ovšem předal detailní svědectví o praktikách, kterým byl on a jeho kolegové přítomni.

„Během mučení ztratila vězeňkyně vědomí. Všichni jsme byli strašně vyděšení. Báli jsme se, že zemřela a budeme nést odpovědnost, protože podle pokynů jsme nesměli zabít nikoho ze zadržených vězňů,“ popisuje dozorce ve zprávách. Podle svědectví si mělo špatným zacházením mimo jiné projít také několik z předních saúdskoarabských ženských aktivistek.

Boj s aktivisty

Skupina uvězněných aktivistů, včetně veřejně známé Ludžajn Hazlúlové, se již roky veřejně zasazuje o ukončení diskriminace žen v Saúdské Arábii, především pak kritizují systém mužského poručenství. Bez svolení muže nesmí ženy v Saúdské Arábii cestovat, studovat či pracovat.

Saúdské úřady zatkly Hazlúlovou a ostatní aktivisty v květnu roku 2018, jen několik týdnů před zrušením zákazu řízení motorových vozidel ženami a začátkem rozsáhlého potlačení hnutí za práva žen.

„Ludžajn Hazlúlová, jedna z nejznámějších saúdských aktivistek, čelila sexuálnímu obtěžování, jaké jsem doposud nespatřil. Dozorci se jí posmívali, že je svobodná, a proto by jí nevadilo osahávání intimních partií a další submisivní sexuální praktiky,“ uvádí dozorce ve zprávě.

Bičování a elektrické šoky

Jeho svědectví podporuje tvrzení samotné Hazlúlové, která byla na začátku tohoto roku podmínečně z vězení propuštěna. Dozorci se podle Hazlúlové dopouštěli nejen slovního ponižování, ale také fyzického bití včetně sexuálního obtěžování. Saúdský soud obvinění pro nedostatek důkazů smetl ze stolu.

Není to poprvé, co lidskoprávní organizace apelují na saudské úřady, aby umožnily řádné vyšetření obvinění mučení vězňů. Již od listopadu roku 2018 přináší lidskoprávní organizace působící na Blízkém východě různá svědectví o mučení zadržených aktivistů. Saúdští vyšetřovatelé podle obvinění mučili kormě Ludžajn Hazlúlová nejméně čtyři další aktivisty. Ve věznicích podle na sobě nezávislých svědectví docházelo k mučení elektrickými šoky, bičování, bití a různým formám sexuálního obtěžování.

V lednu roku 2019 reagovaly Rada OSN pro lidská práva a Amnesty International na svědectví žádostí o vstup mezinárodních vyšetřovatelů do země, kteří mají obvinění nezávisle vyšetřit. Saúdská Arábie žádosti podle organizací doposud nevyhověla.

Vyšetřování pod taktovkou prince

Saúdské úřady včetně státního zastupitelství, lidskoprávní komise a Národní společnosti pro lidská práva v březnu roku 2019 oznámily, že během samostatného vyšetřování, nenalezly žádné důkazy, které by mučení potvrdily. Všechny vyšetřující agentury jsou ovšem přímo podřízené králi a korunnímu princi. Podle Rady OSN pro lidská tedy nevykazují míru nezávislosti, která by odpovídala důvěryhodným a transparentním požadavkům na vyšetřování.

„Nové důkazy o brutálním mučení obhájců a obhájkyň ženských práv odhalují naprosté opovržení Saúdské Arábie vládou zákona. Důkazy taktéž dosvědčují nevěrohodnost saúdského vyšetřování těchto obvinění," uvedl Michael Page, náměstek ředitele lidskoprávní divize OSN pro Střední východ a severní Afriku. „Pokud násilníci vyváznou bez postihu, jedná se o jasně vyslanou zprávu, že se mohou beztrestně dopouštět mučení, za které neponesou zodpovědnost,“ dodal.

| Foto: Human Rights Watch

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán rozpoutal v roce 2018 vlnu zatýkání politických aktivistů, intelektuálů a bojovníků za lidská práva. Zatčení čelili především obvinění za vlastizradu v důsledku účasti na protivládních protestech. Podle Amnesty International mnoho aktivistů stále na propuštění z vězení čeká.

Uvěznění obhájců lidských práv následovalo po vlně zatýkání v nejvyšších mocenských a podnikatelských kruzích země. Saúdská policie zatkla v roce 2017 na pokyn bin Salmána desítky princů, vlivných byznysmenů a ministrů. Roky 2017 až 2019 vešly ve známost jako období saúdskoarabských čistek, které doprovázely konsolidaci moci do rukou nově nastupujícího bin Salmána k moci.

Esther Hyhlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme