Rijád odsoudil postoj amerického senátu k vraždě Chášukdžího: Zakládá se na nepravdách

Saúdská Arábie v neděli odsoudila nedávné přijetí rezoluce v americkém senátu, jíž zákonodárci uznali korunního prince Muhammada bin Salmána odpovědným za vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí v prohlášení, o kterém informují světové zpravodajské agentury, hovoří o vměšování se do vnitropolitických záležitostí.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán na ilustračním snímku ze sídla OSN v New Yorku (27. březen 2018). | Foto: Mohammed Elshamy / Anadolu Agency | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Rezoluci o odpovědnosti korunního prince za vraždu novináře američtí senátoři jednomyslně schválili ve čtvrtek. Zároveň přijali usnesení, které doporučuje ukončit americkou vojenskou pomoc Rijádu v rámci občanské války v Jemenu. Šlo přitom spíše o symbolické kroky, neboť aby rezoluce nabyly síly zákonů, musela by je podpořit i Sněmovna reprezentantů, která doposud jakýkoliv návrh namířený proti Saúdské Arábii blokovala.

Senát USA schválil ukončení podpory Saudské Arábie v jemenské válce. Rozhodnutí musí potvrdit sněmovna

Číst článek

„Království (saúdskoarabské) odsuzuje aktuální pozici amerického senátu, která se zakládá na nepravdivých obviněních, a potvrzuje, že zcela odmítá jakékoli zásahy do svých záležitostí,“ citovala agentura AFP prohlášení saúdskoarabské diplomacie, které v neděli pozdě večer přinesla tamní tisková agentura. Ministerstvo zahraničí označilo Chášukdžího vraždu za zločin, který neodráží politiku království, napsala agentura Reuters.

„Jakkoli Saúdskoarabské království potvrzuje záměr pokračovat v posilování vztahů se Spojenými státy americkými, vyjadřuje zároveň znepokojení co se týče pozic vyjádřených členy ctihodné legislativní složky spojeneckého a spřáteleného státu,“ pokračuje prohlášení.

Vražda Chášukdžího, který ve svých textech často kritizoval režim v Rijádu, je už přes dva měsíce zdrojem diplomatických třenic. Novinář byl zabit 2. října při návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu. O tom, že pokyn pro vražedné komando přišel od korunního prince bin Salmána, hovořily jak zdroje v Turecku, tak podle médií i americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Saúdskoarabské úřady v souvislosti s vraždou vyšetřují 21 lidí včetně osob s vazbami na dědice trůnu. Nejvyšší státní zástupce v listopadu oznámil obžalobu 11 podezřelých, přičemž pro pět z nich navrhl trest smrti. Identita obžalovaných není známá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme