Saúdská Arábie pohřbila krále Fahda
V saúdskoarabském království skončil pohřeb zesnulého krále Fahda ben Abdal Azíze. První byla smuteční motlidba ve velké královské mešitě v metropoli Rijádu a poté byl pohřben při prostém ceremoniálu na ústředním hřbitově.
Tělo zesnulého krále bylo pohřbeno do prostého hrobu, který bude označovat pouze kámen se jménem. Je pohřben nedaleko svého otce. Samotného aktu pohřbívání se zúčastnili pouze členové královské rodiny, oficiální delegace vyjadřovaly soustrast novému panovníkovi v mešitě po provedení modlitby. Aktu se zúčastnil i český prezident Václav Klaus
Fahd ibn Abdal Azíz Fajsal Saúd se stal králem světové ropné velmoci v roce 1982. Byl 4. z celkem 44 synů svého otce - zakladatele saúdskoarabského státu. Postupně se stal ministrem školství, vnitra, místopředsedou vlády i prvním vicepremiérem. Byl stoupencem rychle postupující modernizace saudsko arabské společnosti a hospodářské, politické i vojenské spolupráce své země i zbytku arabského světa se Západem. Když v roce 1990 Irák napadl Kuvajt, vedl spolu s Američany koalici, která vojska Saddáma Husajna z Kuvajtu vytlačila.
S majetkem odhadovaným až na 18 miliard dolarů byl panovníkem, který si hleděl svého státu. Podporoval rozvoj školství a zdravotnictví. Za jeho vlády zažila Saudská Arábie léta prosperity. Jeho zdraví bylo chatrné už od poloviny 90.let. Tehdy začal de facto vládnout jeho navlastní bratr Abdalláh, kterého Fahd za svého nástupce sám určil.
Abdalláhovi je už ale také přes 80 let. Dá se předpokládat, že s jeho nástupem na trůn se vztah Saúdské Arábie vůči Západu nezmění. Jak Českému rozhlasu řekl předseda Muslimské unie v České republice Mohammad Abbás, vztahy mezi Rijádem jakožto největším světovým exportérem ropy a Západem, tedy především Spojenými státy jsou založeny hlavně na výhodném obchodu.