‚Je to nelidské.‘ V Saúdské Arábii hrozí poprava první bojovnici za lidská práva

  • Prokuratura v Saúdské Arábii žádá trest smrti pro pětici aktivistů za lidská práva.
  • Skupina v současné době stojí před soudem kvůli obviněním z údajného terorismu, píše server panarabské stanice Al-Džazíra. Mezi obviněnými je také Isrá Ghumghámová.
  • Podle saúdskoarabských aktivistů by Ghumghámová byla vůbec první ženou, která by za svou lidskoprávní činnost byla v blízkovýchodní monarchii odsouzena k hrdelnímu trestu.

Tento článek je více než rok starý.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní organizace Human Rights Watch, která monitoruje dodržování lidských práv ve světě, v týdnu prohlásila, že body obžaloby „ničím nepřipomínají rozpoznatelné zločiny“, když obsahují mimo jiné „podněcování k protestu“, „vykřikování sloganů nepřátelských vůči režimu“ nebo „poskytování morální podpory výtržníkům“.

Úřady drží pětici aktivistů ve vazbě bez přístupu k právníkům již déle než dva roky. Před soud by podle informací Human Rights Watch měli znovu předstoupit 28. října.

Nelidský trest

„Jakákoliv poprava je děsivá, ale je nelidské chtít trest smrti pro aktivisty, jako je Isrá Ghumghámová, která ani nečelí obvinění z násilného chování,“ kritizuje Sarah Leah Whitsonová, ředitelka Human Rights Watch pro oblast Blízkého východu.

Skupina ALQST, která se zabývá stavem lidských práv v Saúdské Arábii z londýnského exilu, rozhodnutí prokuratury zveřejnila na svém twitterovém účtu minulou neděli. Organizace také popřela zprávy ze sociálních sítí, že vězni už byli popraveni.

Isrá Ghumghámová je známá aktivistka. Od roku 2011 například dokumentovala demonstrace v saúdskoarabské Východní provincii. Pak ji ale v roce 2015 spolu s jejím manželem zavřeli.

Teď je spolu s dalšími lidmi souzena před zvláštním protiteroristickým tribunálem, který funguje od roku 2008. Od té doby před ním ale stanuli především míroví disidenti, tvrdí Human Rights Watch.

Za kulisami emancipace

V Saúdské Arábii se stal loni korunním princem Muhammad bin Salmán, jenž zahájil reformní program. Dosud hluboce konzervativní absolutistická monarchie tak prochází řadou sociálních i ekonomických změn. Mladý princ se mimo jiné pro své hospodářské reformy snaží získat podporu západních partnerů, kterým nabízí miliardy dolarů v obchodu se zbraněmi. A v neposlední řadě slibuje modernizaci své země.

Superstar arabské poezie, které vyhrožuje 'zběsilý netvor': Nebojím se být stejně dobrá jako muži

Číst článek

Loni v září král Salmán podepsal zrušení zákona, který ženám zakazoval řídit auta. Změna zároveň umožnila větší účast žen ve veřejném prostoru. Ve stejnou dobu ale úřady začaly posílat do vězení prominentní aktivistky, které veřejně obhajují rovnost pohlaví nebo volají po ukončení systému mužského opatrovnictví, kterému se musí podvolit každá žena. Takové kroky vážně narušuje obraz korunního prince jakožto reformátora, upozorňuje Al-Džazíra.

Od května bylo zatčeno nejméně 13 žen, a ačkoliv některé z nich byly později propuštěny, devět zůstává za mřížemi, aniž by proti nim vznesli jakékoliv obvinění.

„Každodenní ničím neomezený despotismus saúdské monarchie ztěžuje práci tvůrcům státní propagandy, kteří se snaží šířit pohádku o ‚reformě‘ pro zahraniční spojence a mezinárodní obchodní partnery,“ poznamenává oblastní ředitelka Human Rights Watch Whitsonová.

„Pokud to korunní princ s reformou myslí vážně, měl by okamžitě zasáhnout a zajistit, že žádný aktivista nebude ve vězení kvůli práci v oblasti lidských práv,“ dodává Sarah Leah Whitsonová pro server stanice Al-Džazíra.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme