Saúdská Arábie prý posílá stamilióny dolarů balkánským radikálním islamistům

Saúdská Arábie zakládá na Balkáně radikální muslimské organizace a vytlačuje tak původní umírněný islám, který v této části Evropy po staletí fungoval. S odvoláním na tajné dokumenty makedonské vlády to píše britský list Sunday Times.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

islamisté | Foto: Břetislav Tureček

V článku zmiňuje i případy, kdy úřady na Balkáně odhalily skrýše zbraní. Jen v Makedonii už prý zaznamenaly padesátku mužů, kteří se nechali naverbovat do války proti Američanům v Afghánistánu.

Vyšetřují se také saúdskoarabské islámské charity podezřelé z toho, že shánějí a perou peníze pro ozbrojené skupiny.

Hlavní tlak je ale podle zdrojů britského listu v ideologické rovině. Na stavby mešit sloužících vahábistickým a salafistickým komunitám už Saúdská Arábie poslala v přepočtu miliardy korun.

Šest tisíc korun měsíčně dostávají i někteří balkánští muži, kteří přijmou tyto fundamentalistické směry islámu. Nosí potom velké bradky a jejich ženy si musejí zahalovat celý obličej takzvaným nikábem, což je na Balkáně zcela nová záležitost.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme