Nová reforma umožňuje ženám v Saúdské Arábii cestovat do zahraničí bez svolení mužů

Saúdská Arábie zavedla další reformu rozšiřující dosud velmi omezená práva žen, kterým vláda nově umožňuje cestovat do zahraniční bez souhlasu mužů. Série v pátek zveřejněných vládních dekretů rovněž rozšiřuje ženská práva v záležitostech spjatých s rodinou, informovala agentura Reuters.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navzdory reformám stále v zemi existuje mnoho úkonů, které ženy bez souhlasu muže dělat nemohou. | Zdroj: Reuters

Postavení žen v konzervativní sunnitské monarchii patří k nejhorším v rámci tradičně patriarchálních muslimských zemí. Korunní princ Mohamed bin Salmán, který je faktickým vládcem země, však v posledních letech nastolil kurz mírných reforem.

‚Změní to můj život, je to svoboda.‘ Ženy v Saúdské Arábii mohou po 28 letech znovu řídit

Číst článek

Od loňska smějí například Saúdské Arabky řídit auta, Salmán rovněž prohlásil, že nemusejí nosit abáje, tedy dlouhý šat zahalující celé tělo.

Páteční dekret jim umožňuje žádat o cestovní pas a vyrazit do zahraničí bez svolení opatrovníka, což je většinou manžel, bratr či syn. Nová pravidla umožňují vydávání pasu jakémukoli občanu země, který o něj požádá; vycestovat pak může kdokoli starší 21 let.

Ženy také mohou nově plnit role opatrovnic dětí a mohou jim být vydány úřední dokumenty související s jejich rodinami.

Navzdory reformám stále v zemi existuje mnoho úkonů, které Saúdské Arabky bez souhlasu muže dělat nemohou. Zapovězeno jim zůstává například založit si bankovní účet, začít podnikat či podstoupit plánovaný chirurgický zákrok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme