Trump ohlásil rozšíření sankcí proti Íránu. Opatření mají souviset se sobotními útoky v Saúdské Arábii

Americký prezident Donald Trump pověřil ministerstvo financí USA, aby podstatně rozšířilo sankce uvalené na Írán. Šéf Bílého domu to ve středu bez dalších podrobností napsal na twitteru. Podle serveru Politico rozhodnutí souvisí s nedávným útokem na ropná zařízení v Saúdské Arábii, který Spojené státy připisují Íránu. Později Trump novinářům řekl, že bližší detaily o sankcích zveřejní do 48 hodin.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 21:18 18. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump navrhl odebrat finanční pomoc třem státům.

Prezident Trump chce kvůli útokům v Saúdské Arábii rozšířit sankce proti Íránu. | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Trump loni v květnu odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a proti Teheránu zavedl mimořádně rozsáhlá sankční opatření. Jak hodlá americká vláda postih Íránu dál rozšířit, není zatím jasné. Z útoku na saúdská ropná pole prezident obviňoval Teherán poměrně váhavě, americká vláda ale nevyloučila odvetný vojenský úder.

Saúdská Arábie z útoků na rafinérie obvinila Írán. Ukázala i trosky střel, kterými měly být provedeny

Číst článek

„Právě jsem pověřil ministra financí, aby podstatně rozšířil sankce proti státu Írán,“ napsal prezident na twitteru. Jak následně uvedl před reportéry v Los Angeles, jeho náhled na Írán se nezměnil, nicméně detaily svých dalších kroků zatím zveřejňovat nebude. Krajní možností je podle něj válka, jsou ale i jiné varianty, citovala z Trumpova prohlášení agentura Reuters.

Trump zároveň přes sociální sítě oznámil, že hodlá nově jmenovat bezpečnostním poradcem advokáta Roberta C. O’Briena, který dosud zastával funkci zvláštního vyslance pro jednání o rukojmích, informovala televize CNN.

Zasedání OSN

Na slova šéfa Bílého domu o sankcích ihned reagoval íránský ministr zahraničí Muhammad Džavád Zaríf, který amerického prezidenta obvinil ze stupňování ekonomického tlaku. Trump podle něj úmyslně cílí na obyčejné Íránce. „Zastavte válku a teror. Bezpečnost pro všechny,“ dodal Zaríf na twitteru.

List The New York Times ve středu s odvoláním na íránské zdroje napsal, že kvůli překážkám ze strany Spojených států íránský prezident Hasan Rúhání možná nenavštíví Valné shromáždění OSN. Zasedání v New Yorku oficiálně začalo v úterý, na příští úterý je naplánován začátek všeobecné rozpravy. Podle newyorského listu íránský organizační tým nedostal americká víza, takže cesta celé íránské diplomatické delegace je ohrožena.

Sobotní útok na saúdskoarabská ropná pole chce vyšetřit prezident Macron, informovala agentura Reuters. Francie kvůli tomu do země vyšle několik expertů. Útok dočasně snížil těžbu Saúdské Arábie o polovinu a krátkodobě způsobil nárůst ceny ropy o téměř 20 procent.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme