Saúdská Arábie se chystá na příliv tří miliónů muslimských poutníků

Necelý týden zbývá do začátku velké muslimské pouti do Mekky, takzvané hadždže. Saúdská Arábie letos očekává téměř tři milióny věřících ze samotné monarchie i ze světa. Velkou pouť v minulosti provázely i politické násilnosti a řada nehod, při kterých už zahynuly tisíce lidí. Vrcholící přípravy na náboženskou událost proto připomínají spíš velké manévry civilní obrany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mekka

Mekka | Foto: Archiv ČRo

K "nasazení" v Mekce a jejím okolí se chystá na deset tisíc lékařů a zdravotníků, kteří budou mít k dispozici 24 nemocnic a více než stovku malých klinik a 150 sanitek. V záloze je skoro 14 tisíc krevních konzerv.

Ve stanových táborech pro poutníky v minulosti uhořely stovky lidí, často třeba kvůli převrácenému vařiči. Na letošek proto úřady připravily 40 tisíc nehořlavých stanů a 170 tisíc hasicích přístrojů a hydrantů.

Vykonat alespoň jednou v životě hadždž je povinností každého muslima. Je to vlastně cesta po místech, kde prorok Mohamed nechal vzniknout islám. Saúdská Arábie vynakládá miliardy dolarů na to, aby hadždž proběhla v klidu. Zároveň je ale tato událost pro monarchii důležitým finančním zdrojem.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme