V deseti letech v Saúdské Arábii pořádal cyklojízdu za lidská práva. Nyní mu hrozí ukřižování či rozsekání

Trest smrti hrozí v Saúdské Arábii 18letému aktivistovi za účast na protivládních protestech. Murtaja Qureiris jako desetiletý vedl skupinu dětí, kteří během jízdy na kole provolávali protivládní hesla. Tři roky poté ho jako třináctiletého zatkla saúdskoarabská policie a téměř pět let strávil ve vazbě. Nyní je souzen – a obžaloba pro něj žádá nejvyšší trest smrti s možností následného ukřižování či rozsekání jeho těla.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Lidé požadují lidská práva,“ provolával desetiletý Murtaja s dalšími zhruba 30 dětmi Byl rok 2011 a na blízkém východě propukalo Arabské jaro. Video, které zachycuje jejich cyklojízdu, a které je jedním z důkazů Murtajovy údajné „podvratné činnosti“, v pátek zveřejnil americký server CNN včetně příběhu dnes 18letého dětského aktivisty.

Qureiris pochází z rodiny šíitské saúdskoarabské rodiny. Šíité představují v zemi menšinu a dlouhodobě si stěžují na diskriminaci. CNN uvádí, že od té doby, co centrální roli v zemi převzal korunní princ Muhammed bin Salám, se jejich situace ještě zhoršila.

První velké zatýkání od vraždy Chášukdžího. Policie v Saúdské Arábii zadržela lidi podporující lidská práva

Číst článek

23. dubna letošního roku Saúdská Arábie popravila 37 osob, většina z nich byli šíité. Tři odsouzení byli podle lidskoprávních organizací mladiství, kteří se měli podílet na aktivitách spojených s protivládními protesty. Všichni tři byli popraveni za činy, kterých se dopustili před dosažením plnoletosti.

Jeden z Qureirisvých bratrů byl zabit během protivládních protestů, další bratr i jejich otec jsou momentálně ve vězení.

‚Podvratná činnost‘

V Súdské Arábii není dovoleno protestovat proti královské rodině a vládě. Podle informací CNN bylo Qureirisovi pouze 10 let, kdy se měl zúčastnit některých demonstrací a spáchat tak jeden z trestných činů, za které je nyní souzen. Obžaloba ho dále viní z výroby Molotovových koktejlů, střelby na bezpečnostní složky nebo účasti na pohřbu svého bratra, kde se posléze také protestovalo proti vládě.  

Ochránci lidských práv chtějí navštívit zatčené saúdské disidenty. ‚Arabské království je mučí,‘ tvrdí

Číst článek

Qureiris obvinění odmítá a tvrdí, že svá přiznání – na která se obžaloba spoléhá – udělal pod nátlakem. Některá z nich měl potvrdit pouhým otiskem prstu, zjistila CNN. Ve vazbě strávil již téměř pět let, z toho minimálně rok a tři měsíce na samotce.

Obžaloba 18letého Qureirise oficiálně viní z „rozsévání podvratné činnosti“ a členství v „extremistické organizaci“.

CNN cituje saúdskoarabského aktivistu Mohammada Damana, který dnes žije ve Velké Británii, a který se účastnil některých stejných protestů jako Qureiris. Podle Damana byly akce pokojné a vláda nepředložila žádné důkazy o násilnostech.

Obžaloba pro Qureirise žádá nejvyšší trest smrti včetně posmrtného ukřižování nebo rozsekání. Podle žalobců si takový trest zasluhuje právě kvůli své „rozvratné činnosti".

Saúdská Arábie se k případu odmítla vyjádřit. Trest smrti musí v zemi schválit král Salmán nebo jeho zástupce, korunní princ Muhammad.   

cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme