Saúdská Arábie umožní katarským poutníkům cestu do Mekky. Je to politicky motivované, tvrdí ministr

Necelé dva týdny před začátkem muslimské pouti hadždž oznámila Saúdská Arábie, že otevře své hranice s Katarem, aby tamním věřícím umožnila putovat do Mekky. Čtyři arabské státy včetně Saúdské Arábie začátkem června přerušily s Katarem diplomatické vztahy a uvalily na něj hospodářské a dopravní sankce. Tvrdí, že Katar podporuje terorismus, což tato země odmítla.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejposvátnější místo islámu - Ka'ba se nachází ve městě Mekka, uprostřed Velké mešity v Saudské Arábii. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání otevření hranice uvítal, zároveň ale kritizoval, že Saúdská Arábie náboženskou událost, jako je pouť do Mekky, politizuje.

„Ačkoli zákaz poutě do Mekky pro katarské občany byl politicky motivovaný, stejně jako je politicky motivované nynější povolení poutě... Vítáme krok vedoucí k odstranění blokády, jež byla uvalena na moji zemi," řekl na tiskové konferenci ve Švédsku šéf katarské diplomacie.

Spor o pouť do Mekky: Saúdská Arábie obvinila Katar z 'agresivního vyhlášení války‘

Číst článek

Katarští poutníci budou moci do Saúdské Arábie vstoupit přes pozemní hraniční přechod nebo přes dvě mezinárodní letiště, uvedla místní tisková agentura SPA. Z katarské metropole Dauhá by měla poutníky do Saúdské Arábie dopravit letadla na náklady saúdskoarabského monarchy.

Podle televize Al-Arabíja již ve čtvrtek po otevření hraničního přechodu na saúdskoarabské území vstoupilo 50 katarských poutníků.

Oznámení o otevření hranic pro katarské poutníky přišlo krátce po jednání saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána a člena katarské královské rodiny šajcha Abdulláha bin Hamada Sáního.

Katarskou krizi nevyřešil ani Tillerson. Některé státy už ale netrvají na uzavření Al-Džazíry

Číst článek

Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Bahrajn a Egypt v červnu přerušily s Katarem diplomatické styky kvůli jeho údajné podpoře terorismu. Za podmínku obnovení vztahů označily mimo jiné uzavření televize Al-Džazíra či přerušení styků s Íránem. Katar obvinění z podpory teroristů odmítá.

Každoroční muslimská pouť do Mekky patří k pěti pilířům islámu a každý zdravý muslim ji musí vykonat aspoň jednou za život. Místem konání je Mekka jako rodiště islámského proroka Mohameda a okrsek v okruhu 30 kilometrů kolem ní. Každý rok do Mekky dorazí miliony věřících.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme