Saúdská Arábie má první velvyslankyni. Princezna Ríma má zlepšit vztahy s USA po vraždě Chášukdžího

Saúdská Arábie jmenovala svoji první velvyslankyni. Působit bude ve Spojených státech, kde nahradí syna současného krále Salmána, prince Chálida bin Salmána Saúda. Ten by měl po zhoršení vztahů s USA kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího zaujmout místo náměstka ministra obrany, uvedla agentura AP.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novou velvyslankyní Saúdské Arábie v USA bude princezna Ríma bint Bandar Saúdová, dcera dlouhodobého velvyslance ve Washingtonu Bandara bin Sultána Saúda | Foto: Faisal Al Nasser | Zdroj: Reuters

Novou velvyslankyní bude princezna Ríma bint Bandar Saúdová, dcera dlouhodobého velvyslance ve Washingtonu Bandara bin Sultána Saúda. Ve funkci ji čeká velká výzva, protože bude muset zlepšit vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií.

Nikdo k tomu nedal příkaz, popřel Rijád vinu korunního prince na vraždě Chášukdžího

Číst článek

Princezna Ríma studovala v Americe a žila zde více než 20 let, v době, kdy zde její otec zastával post velvyslance.

Doma je známá díky své filantropické práci. Po návratu z USA pracovala v Saúdské Arábii v soukromém i veřejném sektoru. Je považována za obhájkyni ženských práv. Mimo jiné pracovala v úřadu pro sport, kde se zaměřovala na zvyšování účastni žen ve sportu.

Chášukdží psal pro list The Washington Post a byl kritikem Rijádu. Loni v říjnu byl zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. The Washington Post v listopadu s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že americká tajná služba zkoumala telefonní hovor prince Chálida s Chášukdžím, ve kterém údajně novináři řekl, že bude v bezpečí, když si půjde na konzulát pro dokumenty, které potřeboval, aby se mohl oženit.

List také napsal, že není známo, zda velvyslanec věděl o chystané vraždě novináře. Saúdskoarabská ambasáda ve Washingtonu však popřela, že by se telefonát uskutečnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme