Arabská koalice v Jemenu zaútočila na sklad dronů patřící šíitským povstalcům

Koalice pod velením Saúdské Arábie, která v jemenském konfliktu stojí na straně mezinárodně uznávané vlády, ve čtvrtek východně od jemenské metropole Saná zaútočila na sklad s drony šíitských povstalců. Informovala o tom agentura Reuters.

Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci šíitských Húsiú ve městě Saná | Foto: Khaled Abdullah | Zdroj: Reuters

Mluvčí koalice Turkí Malkí uvedl, že bombardování bylo součástí dvoutýdenní operace, jejímž cílem bylo zneškodnit schopnost šíitských Húsíů využívat bezpilotní letouny poté, co povstalci zaútočili s pomocí dronů na pochod vládních vojsk.

Koalice pod velením Saúdské Arábie bombardovala jemenské Saná

Číst článek

Jemenská občanská válka začala v roce 2014. Šíitští povstalci tvrdí, že bojují proti korupci, avšak protistrana jejich boj považuje za zástupnou válku řízenou Íránem, který šíity podporuje. Jemenské vládě od roku 2015 pomáhá mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií. Konflikt připravil o život podle střízlivých odhadů na 10 tisíc lidí a vyvolal rozsáhlou humanitární krizi. Některé zdroje hovoří o 50 tisíc obětech.

Více než půl milionu jemenských dětí muselo v uplynulých šesti měsících kvůli bojům opustit své domovy. Zvýšilo se u nich riziko nákazy infekčními chorobami, hrozí jim podvýživa a vzhledem k tomu, že mnoho z nich nechodí do školy, je jejich budoucnost nejistá, uvedla nadace Thomson Reuters s odvoláním na středeční sdělení několika nevládních organizací.

Loni v prosinci se znesvářené strany ve Švédsku pod dohledem OSN domluvily na příměří v přístavním městě Hudajdá, které kontrolují povstalci a přes které do Jemenu proudí 80 procent humanitární pomoci. Vládní síly i povstalci ale byli od té doby obviňováni z porušování klidu zbraní.

V dalších částech Jemenu, včetně okolí metropole Saná, boje eskalovaly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme