Saúdská Arábie už zřejmě nebude odsouzencům stínat hlavy, nemá dost katů

Saúdská Arábie možná nahradí proslulé popravy stětím jiným způsobem exekuce - zastřelením popravčí četou. Informují o tom média na Arabském poloostrově, podle kterých země nemá dost kvalifikovaných katů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popravčí sekyra a špalek (ilustr. obr.)

Popravčí sekyra a špalek (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Veřejná stětí řadí Západem podporovanou Saúdskou Arábii k největším vykonavatelům poprav na světě. Jen od začátku roku v monarchii potrestali smrtí 17 lidí.

Teď se ale saúdskoarabské úřady potýkají s nedostatkem kvalifikovaných katů, kteří mohou odsouzencům hlavy sekat.

Rijád proto vytvořil meziresortní výbor, který může ve výsledku zavést nový způsob veřejné popravy - zastřelením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Saúdská Arábie možní změní tradiční způsob poprav. O důvody se zajímal zpravodaj Břetislav Tureček

Jedním z hledisek je i to, zda taková exekuce vyhovuje islámskému trestnímu právu, které Saúdská Arábie uplatňuje.

Trest smrti se v zemi ukládá většinou za násilné trestné činy jako vraždy, znásilnění nebo loupežné přepadení, dále za zločiny spojené s prodejem a pašováním drog, ale také za některé zločiny spojené s náboženstvím, například přestoupení od islámu na jinou víru nebo rouhání.

Saúdskoarabské úřady hodně dbají na odstrašující účinek těchto rozsudků, takže vedle veřejných exekucí bývá také někdy tělo popraveného vystaveno na veřejnosti.

Lidskoprávní organizace popravy v zemi kritizují

Mezinárodní organizace Saúdskou Arábii kritizují za porušování lidských práv. Některé, jako třeba Amnesty International, jsou obecně proti používání trestů smrti všude na světě, v této zemi ale prý navíc dochází k nespravedlivým procesům, kdy se odsouzenci nemají možnost hájit. Vládnoucí režim také často trestá disidenty a politickou opozici.

Do Rijádu zrovna britský korunní princ Charles a Amnesty International ho žádá, aby s tamními představiteli otevřeně o této věci mluvil a upozornil na ni.

Západ je jinak v otázce porušování lidských práv saúdskoarabským režimem jinak velmi shovívavý. Tento týden má například Evropská unie přijmout nové sankce proti Íránu za tamní porušování lidských práv, ale zatím se nestalo, že by nějaké podobné sankce byly přijaté proti Saúdské Arábii, která je pro Západ důležitým vojenským popencem a dodavatelem ropy.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme