Saúdská Arábie varuje před politizováním pouti do Mekky, obává se násilí

Letošní muslimská pouť do Mekky zvaná Hadždž musí být apolitická. Saudský ministr vnitra princ Ahmad bin Abdal Azíz Saúd prohlásil, že každého, kdo se pokusí z letošní pouti učinit politickou záležitost, pošlou tamní úřady domů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimská pouť do Mekky začíná obcházením svatyně Kaaby

Muslimská pouť do Mekky začíná obcházením svatyně Kaaby | Zdroj: Reuters

Na tradiční pouť, která začíná dnes a vyvrcholí ve čtvrtek výstupem na planinu Arafát, se sjely z domova i z ciziny tři miliony muslimů.

Jakékoliv demonstrace nebo politické projevy by mohly mezi poutníky vyvolat odezvu a ohrozit jejich bezpečnost.

Rijád letos klade letos více než jindy důraz na poklidný průběh pouti a dal jasně najevo, že nedovolí, aby ji ovlivnily bouřlivé události v regionu. V davu totiž budou například i poutníci ze Sýrie.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Saúdské Arábii začíná tradiční pouť muslimů do Mekky. O otázkách bezpečnosti mluvil zpravodaj Radiožurnálu Břetislav Tureček

Saúdská Arábie už má s politizací pouti do Mekky temnou zkušenost. V roce 1979 tam radikální islamisté protestovali proti samotné saúdskoarabské vládě, která jim přišla jim neznabožská a jako špatný správce posvátných míst. Výsledkem byl masakr se stovkami mrtvých.

Naopak k otevřeným projevům odporu proti Rusku a Íránu vyzval muslimy minulý týden egyptský duchovní Júsuf Karadáví. Muslimové podle něj mají dát v Mekce najevo nespokojenost s politikou obou zemí vůči Sýrii a jejich podporou syrského prezidenta Bašára Asada.

Drtivá většina poutníků si však jede do Mekky především splnit si svůj životní sen. Jde o obyčejné lidi, kteří stěží sehnali peníze a přijíždějí skutečně na pouť, nikoliv na politickou demonstraci.

Karadáví je navíc pouze jednou z mnoha náboženských autorit. Pouť vykonávají i šíité, kteří pocházejí především z Íránu a v případě syrské krize sympatizují spíš s Asadovým režimem.

Pouť provázejí obrovské bezpečnostní manévry, v pohotovosti je 25 tisíc policistů | Foto: Reuters

Teherán ujistil, že íránští poutníci dodrží klid a případné politicky motivované akce zorganizují pouze v rámci stanového městečka vyhrazeného šíitům.

Saúdská Arábie vydává každoročně desítky milionů dolarů na zabezpečení pouti a nejinak je tomu i tentokrát. Jde především o důslednou kontrolu poutníků, aby se do posvátného okrsku dostávaly pouze osoby s povolením k účasti.

Protože není možné, aby přijeli najednou všichni muslimové, jednotlivé země mají každý rok vyměřenou úměrně počtu obyvatel kvótu možných poutníků. Na kontrolních stanovištích už saúdskoarabská policie zadržela na 20 tisíc lidí bez platného povolení nebo s falešnými dokumenty.

Naděje na dočasné příměří v Sýrii mizí

Na konci pouti se slaví svátek oběti íd al-adhá. Letos jsou s ním spjaté i naděje na přerušení bojů v Sýrii, jak to navrhl zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že bude klid zbraní opravdu dodržen, a skepse roste každou hodinou.

Z obou stran se dosud ozývaly podezíravé hlasy, že ten druhý chce dočasné příměří využít jen k přeskupení sil a dozbrojení. Také včerejší syrské ostřelování fronty lidí u pekárny v Aleppu s desítkami mrtvých nevytváří atmosféru k tomu, že by někdo chtěl zbraně alespoň na chvíli odložit.

Břetislav Tureček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme