Saúdská Arábie žádá Sýrii o zastavení represí, jinak prý hrozí intervencí

Saúdská Arábie se chystá vyslat své vojáky do Sýrie. S odvoláním na zdroje v této monarchii to uvádějí libanonská média. Pokud je informace pravdivá, byla by Saúdská Arábie vůbec první zemí, která do Sýrie vysílá své vojáky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dívka drží nápis vyzývající k pomoci na protestu proti prezidentovi Bašáru Asadovi v Darii nedaleko Damašku

Dívka drží nápis vyzývající k pomoci na protestu proti prezidentovi Bašáru Asadovi v Darii nedaleko Damašku | Zdroj: Reuters

Vytvoření mezinárodních mírových sborů pod hlavičkou OSN a Arabské ligy navrhli o víkendu arabští ministři zahraničí. Novináři z libanonského deníku an-Nahár píší, že plán Saúdské Arábie je přihlásit se jako první do těchto chystaných sborů.

O těch se však ještě nehlasovalo a je otázkou, jestli by jejich vznik vůbec prošel. Musely by totiž mít mandát Rady bezpečnosti OSN a dá se předpokládat, že pokud by byly namířeny proti syrské vládě, Rusko by jejich vznik zablokovalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Saúdská Arábie se podle libanonských médií chystá vyslat vojáky do Sýrie, zjistil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Zároveň se objevují nepotvrzené spekulace, že Saúdská Arábie už dokonce poslala své tanky k severní hranici k Jordánsku, kudy by se mohly dostat do Sýrie.

Je však možné, že jde jen o psychologický nátlak na syrský režim. Rijád prý dokonce vydal Damašku varování, že do 72 hodin musí zastavit probíhající represe a ofenzivu proti povstalcům i civilnímu obyvatelstvu v Homsu. Jinak prý Sýrie musí počítat s vojenskou intervencí.

Syrský Homs čelil dalšímu silnému bombardování provládních sil

Číst článek

Zapojení právě saúdskoarabského režimu by mohlo konflikt ještě více vyhrotit. Saúdská Arábie loni vyslala své vojáky, aby potlačili protivládní protesty v Bahrajnu, kde se bouřili šíité. Saúdský režim je sunnitský a potlačuje i své vlastní šíitské protivládní hnutí na východě země.

Rozpory v Sýrii totiž nejsou jen mezi vládou a odpůrci režimu, ale i mezi šíity a sunnity. Problém začíná zasahovat i okolní státy, kvůli konfliktu v Sýrii je už několik mrtvých například v Libanonu.

Komisařka OSN pro lidská práva: Sýrii by měl řešit soud

Číst článek

Mezinárodní společenství se už oficiálně začalo zabývat možností, že do Sýrie zmítané občanskou válkou, pošle mírové jednotky. Podle zveřejněného plánu by mělo jít o jednotky pod hlavičkou OSN a Ligy arabských států.

Liga stále silněji naléhá na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada a chce také finančně i politicky podporovat tamní opozici. Proti plánu na zásah v Sýrii se staví především Rusko, které Asadovi prodává zbraně.

Břetislav Tureček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme