První velké zatýkání od vraždy Chášukdžího. Policie v Saúdské Arábii zadržela lidi podporující lidská práva

Saúdská Arábie zadržela osm lidí podporujících boj za lidská práva, zejména za práva žen. Dva ze zadržených mají kromě saúdskoarabského také americké občanství. V pátek o tom informovala agentura AP, podle které jde o první rozsáhlejší zatýkání osob považovaných za kritiky korunního prince Muhammada bin Salmána od vraždy novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu loni v říjnu.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán na ilustračním snímku ze sídla OSN v New Yorku (27. březen 2018). | Foto: Mohammed Elshamy / Anadolu Agency | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zadržení podle zdroje AP měli vazby na vězněné kritiky režimu či se domáhali více práv pro ženy žijící v ultrakonzervativním muslimském království. Zatčeni byli navzdory tomu, že Chášukdžího vražda vyvolala po celém světe hlasitou vlnu kritiky na adresu Rijádu a Saúdská Arábie byla obviněna z brutálního potlačování disentu.

Saúdská Arábie má první velvyslankyni. Princezna Ríma má zlepšit vztahy s USA po vraždě Chášukdžího

Číst článek

Rijád vraždu nejdříve popíral a až po několika týdnech ji přiznal s tím, že byla vykonána zvláštním týmem, nicméně bez souhlasu korunního prince.

Většina z osmi zadržených byla zatčena ve čtvrtek a podle AP nepatří k hlavním tvářím saúdskoarabských lidskoprávních aktivistů. Jde o spisovatele a podporovatele sociálních reforem, přičemž většina z nich měla vazby na aktivistky za práva žen, které nyní stojí před soudem.

Dva mají kromě saúdskoarabského i americké občanství - spisovatel a lékař Badr Ibrahim a Salah Haidar, jehož matka je známá aktivistka v boji za lidská práva. Nikdo ze zadržených nebyl podle AP politicky aktivní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme