Česko 1:1 Rakousko

Saudské Arabky slaví drobné vítězství. Prádlo mohou prodávat jen ženy

V Saudské Arábii končí éra ‘studu‘. Ode dneška totiž budou dámské spodní prádlo ženám prodávat jen ženy. Vyplývá to z nového nařízení saúdskoarabského ministerstva práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimská žena | Foto: Fotobanka stock.xchng

Jde o jakési vítězství žen. Jak totiž pro světová média Saudky říkají, když si měly v obchodě koupit spodní prádlo a prodával jim je muž, cítili se v rozpacích. Dokonce si prý často kupovaly i špatnou velikost, protože jim nebylo právě příjemné vysvětlovat pánům, co přesně chtějí.

Ty bohatší proto jezdily za nákupy do zahraničí. A další obchody, kde dámské spodní prádlo prodávali muži, bojkotovaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové nažízení v Saudské Arábii přiblížila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Lubica Bergmanová.

Počty mužů, kteří v obchodech se spodním prádlem prodávali, se podle jednotlivých médií různí. Agentura AP píše o více než 28, většina médií, včetně například britské BBC až o 40 tisících. Lidskoprávní organizace v této souvislosti upozorňují, že každopádně jde také o desítky tisíc nových pracovních míst pro ženy.

První verze zákona přitom je už z roku 2006, jenže se setkala s odporem konzervativních muslimů. Ti jsou totiž proti tomu, aby ženy pracovaly na místech, kde se setkávají s muži. To jsou právě obchodní centra.

Navzdory těmto protestům ale král Abdulah před půl rokem vydal nařízení. Obchodníci tehdy měli 6 měsíců na to, aby pány vyměnili za dámy. Teď tedy, jak řekl ministr práce, není cesty zpět. Navíc na dodržování zákona bude dohlížet na 400 inspektorů.

Další uvolňující opatření

Saúdskoarabské ministerstvo práce plánuje ale ještě další podobné omezení. Po obchodech se spodním prádlem, přijdou muži o další práci. Tentokrát se to týká krámků s kosmetikou. Nařízení začne platit už od července.

V Saudské Arábii musí ženy dodržovat řadu různých nařízení, oddělování mužů a žen ale není absolutní. Ženy zastávají vysoké pozice profesorek na saúdskoarabských univerzitách, pracují jako inženýrky, lékařky, sestry a v celé řadě dalších zaměstnání.

Lubica Bergmanová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme