Saúdské ženě hrozilo bičování za řízení auta, zachránila ji královská milost

V Saúdské Arábii se znovu dostal do centra pozornosti zákon zakazující ženám řízení automobilu. Soud v Džiddě za něj v pondělí vyměřil trest deseti ran bičem Šajmě Džastaníové. Podle posledních zpráv nakonec král Abdalláh trest zrušil. Mezitím ale policie v Rijádu zadržela další ženu, která auto řídila kvůli natáčení dokumentu pro západní novináře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Saúdské Arábii se znovu dostal do popředí zákon zakazující ženám řízení aut | Zdroj: ČTK

Deset ran za řízení pro Šajmu Džastaníovou zvedlo ze židlí i některé ze Saúdských Arabů, kterým se jinak vidina žen za volantem také příliš nelibí.

Spekuluje se ale, že tvrdý trest pro řidičku byl ve skutečnosti reakcí na kroky samotného krále. Ten totiž v neděli oznámil, že se ženy budou moci napříště aktivně i pasivně účastnit komunálních voleb. Pro konzervativce je to nepřijatelný ústupek ženskému hnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boj žen v Saúdské Arábii o právo na řízení auta přiblížila na Rádiu Česko redaktorka Magdaléna Trusinová. Hovořili jsme také s blízkovýchodním zpravodajem ČRo Břetislavem Turečkem.

„Hodně se spekuluje o tom, že soud zareagoval právě na králův výrok, že šlo o vzpouru konzervativních kruhů, které chtěly dát najevo svůj nesouhlas s touto liberalizací,“ přiblížil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Dodal, že jestli král Abdalláh dal skutečně odsouzené řidičce milost, oficiálně potvrzeno není. „Řekla to jedna z princezen, pak se objevily nějaké anonymní výroky. Myslím, že nic víc nepřijde a toto je jasné gesto, že se režim od výroku soudu distancuje, ale oficiálně se proti němu stavět nebude,“ dodal zpravodaj.

Protesty saudských žen

V Saúdské Arábii přibývá žen, které aktivně protestují proti zákonu zakazujícímu ženám řízení automobilu. Lidskoprávní aktivistka Manal al-Sherif umístila na You Tube v rámci kampaně Women2Drive video, kde nabádá ženy, aby řídily, a sugestivně vysvětluje, proč je to nutné:

„Co když muž dostane infarkt? Co bude jeho manželka dělat, když se nebude mít na koho obrátit a řídit nesmí?“

Aktivistka podotýká, že v Saúdské Arábii jsou ženy vyloučené z používání městské hromadné dopravy a do vozu by správně měly sedat jen na sedadlo spolujezdce. Moc možností, jak se někam dostat, jim tedy nezbývá.

„Ne každý si může dovolit najmout si řidiče. Pro chudé rodiny je to zkrátka moc drahé,“ říká na svém videu Manal al-Sherif, která byla po zveřejnění videa na několik hodin zatčena. Zachycuje jí totiž, jak řídí.

Aktivistky z Women2Drive vyzvaly v létě ženy, aby se vzepřely a 17. července vyjely v autech samy. Akce se tehdy zúčastnily ženy hlavně ve městech, většina z nich měla řidičský průkaz pořízený v cizině.

Protiprávnost řízení auta

Právě část žen v Saúdské Arábii tvrdí, že řízení není protiprávní, když si obstarají řidičský průkaz někde v zahraničí, ovšem soud za to evidentně ženy odsoudit může. Jak v této souvislosti připomněl zpravodaj ČRo, jde o složitou věc, která má historické souvislosti.

„Ženy v Saudské Arábii auta řídily a říká se, že řídí i teď. Například beduínky v odlehlých částech pouště. Jenže ženy, které si z toho udělaly politickou kampaň, řídí ve velkých městech a tím se z toho stává politikum,“ uvedl.

Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme