Saúdské ženy budou moci za čtyři roky volit, zatím jen v obcích

Ženy v Saúdské Arábii budou smět volit v komunálních volbách a napříště se také mohou ucházet o křeslo v místních radách. Oznámil to saúdskoarabský král Abdalláh. V konzervativní ropné monarchii se tak ženy budou moci vůbec poprvé alespoň částečně zapojit do politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena za volantem automobilu, obrázek v Saúdské arábii takřka nevídaný | Zdroj: ČTK

Komunální volby proběhnou v zemi už za pár dní, těch se však revoluční změna ještě týkat nebude. Jak král upřesnil, ženy budou moci volit a být voleny až v příštím hlasování, tedy v roce 2015.

Král Abdalláh ale připustil i zapojení žen do takzvané konzultativní rady, tedy poradního shromáždění, které sám jmenuje. Změny zdůvodnil tvrzením, že Saúdská Arábie odmítá vytěsňovat ženy na okraj společnosti.

Abdalláh tak vyšel vstříc klíčovým požadavkům liberálních aktivistů. Ti už dlouhá léta poukazují na to, že saudskoarabské ženy nemohou cestovat, pracovat nebo podstupovat operace bez souhlasu svých mužských příbuzných.

Lidskoprávní organizace přitom nedodržování lidských práv v zemi dlouhodobě kritizují a konstatují, že postavení žen je tam mimořádně nepříznivé. Saudská Arábie je například jedinou zemí světa, která ženám zakazuje řídit auto. Země je však významným spojencem Západu, jejich vlády tak zemi kvůli lidským právům téměř nekritizují.

Břetislav Tureček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme