Saúdskoarabská veřejnost se rozloučí se svým dlouholetým panovníkem Fahdem

V Saúdské Arábii je vše připraveno k pohřbu zesnulého saúdskoarabského krále Fahd ben Abdal Azíz Saúda. Panovník, který stál 23 let v čele arabské země se 26 milióny obyvatel, bude pohřben podle tradice na veřejném hřbitově v metropoli Rijádu v blízkosti svého otce, zakladatele saúdskoarabského království Abdal Azíze. Na pohřeb krále se do Rijádu sjíždějí muslimští i západní státníci z celého světa. Českou republiku bude zastupovat prezident Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Král Fahd | Foto: AFP

Zesnulý saúdskoarabský král Fahd bude uložen do obyčejného hrobu. Na kamenné desce, která nad hrobem bude umístěna později, nebude vytesáno ani jeho jméno. Panovník bude odpočívat ve stejném hrobu jako ostatní obyvatelé království.

Agentura AP s odvoláním na tamní úřady oznámila, že neproběhne ani státní pohřeb. Ten totiž není součástí tradice vahhábistického islámu. Přestože mnoho zemí spustí na památku krále státní vlajky na půl žerdi, v jeho zemi se tak nestane. Stažení vlajky by údajně znamenalo zlehčení božího jména.

Nejprve by měly proběhnout motlitby a rozloučení se zesnulým monarchou v královské mešitě. Poté by měl být zesnulý král Fahd uložen do hrobu podle muslimského zvyku v slavnostním oblečení v typickém splývavém bílém oděvu. Tak jak jej znali saúdští Arabové i světová veřejnost.

Podle arabských médií se s králem přijely rozloučit hlavy mnoha arabských států. Mimo jiné i alžírský, jemenský a palestinský prezident. Na pohřbu mají být přítomny delegace z mnoha zemí světa. Panují přísná bezpečnostní opatření.

Král Fahd má zásluhu na dlouholetém spojenectví se Spojenými státy. Byl také stabilizačním činitelem v zemi. Nový král Abdalláh bude oficiálně uveden do úřadu zítra.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme