Saúdskoarabský diplomat požádal o azyl v USA kvůli své homosexualitě

Saúdskoarabský diplomat požádal o azyl ve Spojených státech, protože je prý homosexuál a po návratu do vlasti by mu hrozila smrt. O případu informují americká a britská média. Rijádské úřady prý navíc dotyčnému muži odmítly vydat nový diplomatický pas, a jasně mu tak daly najevo, že upadl v nemilost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rijád

Rijád | Foto: Jitka Kosíková

Alí Ahmad Ásirí působil jako první tajemník na saúdskoarabském konzulátu v Los Angeles. Nyní se skrývá a s novináři komunikuje jen přes email nebo po telefonu.

Ásirí tvrdí, že saúdskoarabské úřady vystopovaly jeho návštěvy podniků pro homosexuály a prý jim vadí i jeho přátelství se Židovkou. Diplomat zveřejnil dopis, kde kritizuje údajnou zaostalost své země a vliv náboženských extremistů.

Ásirího advokát upozornil, že to zdaleka není první občan Království Saúdské Arábie, který ve Spojených státech hledá útočiště kvůli své sexuální orientaci. Jako diplomat ale může svoji zemi postavit do velmi trapné situace.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme