Saúdskoarabský duchovní nabádá ženy k zakrývání jednoho oka

Ženám stačí na sledování okolí pouze jedno oko. Prohlásil to konzervativní muslimský duchovní Muhammad al-Habadán. Podle saúdskoarabského šajcha by si proto ženy měly zahalovat celou tvář s výjimkou jednoho oka. Je to další z kontroverzních výroků, které vysílá saúdskoarabská satelitní televize al-Madžd. Nedávno tam jiný duchovní vyzval k popravě Myšáka Mickyho, předtím kritice neušly olympijské hry se ženami ve sporých sportovních úborech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimské ženy | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Al-Habadánův názor na zahalování obličeje zapadá do nekonečně debaty muslimských učenců, jak by vlastně měly ženy vyjadřovat svou cudnost a bohabojnost. Zatímco podle některých se nemusejí zahalovat vůbec nebo stačí jen šátek přes vlasy, podle jiných kleriků musejí mít zakrytý i celý obličej a koukat na svět přes průhlednou mřížku.

Zakrytí jednoho oka by mělo podle šajcha al-Habadána hned dvě výhody: ženy by to nesvádělo k používání make-upu a navíc by prý nemohly svému okolí věnovat svůdné pohledy.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme