Saúdský princ chce dát ženám právo řídit. Mohly by nahradit gastarbeitery

Kdyby saúdské ženy směly řídit automobily, mohly by nahradit půl milionu cizích pracovníků. Spočítal si to saúdský princ al-Walíd bin Talál, miliardář a největší byznysmen saúdské vládnoucí rodiny. Konzervativní arabská monarchie ženy za volant nepouští a porušení tohoto zákazu tvrdě trestá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Saúdské Arábii se znovu dostal do popředí zákon zakazující ženám řízení aut

V Saúdské Arábii se znovu dostal do popředí zákon zakazující ženám řízení aut | Zdroj: ČTK

Princ al-Walíd je uznávaný investor a byznysmen, a to i ve světovém měřítku. Je tedy přirozené, že i k této otázce zaujal podnikatelský postoj.

Zároveň není žádný společenský liberál, takže nevypadá moc pravděpodobně, že by s nápadem přišel primárně z důvodu ochrany práv žen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Saúdskoarabský princ chce dát ženám právo řídit. Proč, vysvětluje redaktor Štěpán Macháček

Saúdská Arábie od ropného boomu v sedmdesátých letech živila miliony gastarbeiterů, především z chudších arabských zemí, jako jsou Egypt nebo Sýrie. Dnes pracuje ve třicetimilionovém státě osm milionů cizích pracovníků.

Už ani bohatí Saúdové dnes nechtějí živit cizince, a proto rozpoutali kampaň za náhradu cizích pracovních sil vlastními lidmi. Jelikož populace Saúdské Arábie roste, tak tento cíl je zcela jistě na místě, a v tomto kontextu také vyzněla al-Walídova slova ohledně zrušení zákazu řízení vozidel ženami.

Už od roku 1990 pořádají saúdské ženy „spanilé jízdy“, při nichž vyrážejí s auty svých manželů do ulic. Některé si to odpykaly krátkodobým žalářem. K vystupňování protestů tohoto typu je přiměly události takzvaného arabského jara.

Žena za volantem automobilu, obrázek v Saúdské arábii takřka nevídaný | Foto: ČTK

„Včera jsem se Džiddě projela autem. Ne proto, že bych ráda řídila, ani proto, že bych milovala ten otravný provoz v ulicích. Bylo to poselství a vlastně moje povinnost v podpoře práv žen na svobodný pohyb," komentovala pro televizi Al-Arabíja svůj čin novinářka Amíra.

V poslední době se rozpoutaly i různé facebookové kampaně, kam si ženy umísťují videa natočené právě během tajných vyjížděk do ulic saúdských měst.

Štěpán Macháček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme