Savčenková ohlásila suchou hladovku, zásah ruských lékařů bude považovat za mučení

Rozsudek v případu ukrajinské letkyně Naděždy Savčenkové dneškem nabyl právní moci. Ruský soud Ukrajinku poslal na 22 let do vězení za podíl na smrti dvou ruských novinářů, kteří zahynuli v Donbasu před necelými dvěma lety. Savčenková se proti rozsudku neodvolala, protože ruský soud neuznává. Na zítřek ohlásila začátek suché hladovky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skutečnost, že rozsudek nabyl právní moci, otevírá cestu k jednáním o možné výměně Savčenkové za ruské občany zajaté na Ukrajině. Jeden ze tří obhájců Savčenkové řekl, že taková jednání se sice vedou, ale zatím žádný výsledek nemají.

Mluvčí Kremlu dnes konzultace s ukrajinskou stranou přiznal, avšak současně řekl, že výměna Savčenkové se v dané chvíli neplánuje. „Prezident k dnešnímu dni nerozhodl a budoucnost Savčenkové není předmětem veřejné debaty,“ uvedl mluvčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Savčenková ohlásila od zítřka začátek suché hladovky, informuje z Ruska zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Samotnou Savčenkovou teď čeká převoz do tábora nebo věznice, ale zatím není známo kam. Převoz jinam než na Ukrajinu odsouzená odmítá a při transportu žádá dohled svých obhájců nebo ukrajinského konzula v Rostově na Donu.

Počínaje zítřkem zahajuje suchou hladovku. Savčenková ve svém prohlášení kategoricky zakazuje jakékoli prohlídky od ruských lékařů i násilné zavedení umělé výživy.

„Jakýkoli pokus o použití fyzické síly proti mně nebo morálně-psychologického nátlaku budu považovat za mučení a budu klást odpor,“ zdůraznila Savčenková.

Advokáti upozorňují, že transport vězňů trvá v Rusku i 14 dní, které mohou mít v případě Savčenkové rozhodující vliv na její zdraví.

Martin Dorazín, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme